Eesti on globaalses pehme jõu pingereas 57. riik | Eesti

2298414h9fbbt24

Tere tulemast Eestisse, kus väike riik suudab suurtele vastu astuda! Eesti on tuntud oma digitaalse innovatsiooni ja kultuurilise mitmekesisuse poolest ning on muutunud üheks globaalse pehme jõu liidriks. Meie riik on tõusnud 57. kohale rahvusvahelises pingereas tänu oma avatusele, progressiivsele mõtteviisile ning pühendumisele haridusele ja tehnoloogiale. Oleme uhked oma väikese maa saavutuste üle suures maailmas ning kutsume sind avastama kõike, mida Eesti sulle pakkuda saab. Tule ja koge Eesti maagiat!

Rahvusvahelise konsultatsioonifirma Brand Finance koostatud pingerea kohaselt on Eesti maailma 193 riigi hulgas oma pehme jõu tugevuselt 57. riik. Pehme jõu esikolmiku moodustavad USA, Ühendkuningriik ja Hiina.

Brand Finance defineerib pehme jõudu riigi võimena mõjutada erinevate rahvusvahelisel areenil osalejate – teised riigid, korporatsioonid, kogukonnad ja avalikkus – eelistusi ja käitumist pigem külgetõmbe ja veenmise, mitte aga sunni kaudu.

Edetabeli suurim muutus 2023. aastal on Hiina tõusmine maailmas viiendalt kohalt kolmandaks, millega see edestab nüüd Jaapanit (4. koht) ning olles tõrjunud Saksamaa sellel skaalal kolmandalt positsioonilt viiendale.

Esikümnes on kuuendal kohal Prantsusmaa, seitsmes on Kanada, kaheksas Šveits, üheksas Itaalia ja kümnes Araabia Ühendemiraadid. Venemaa on samas tabelis 16. positsioonil, olles aastaga langenud kolm kohta, Ukraina 44. kohal (langus aastaga seitse kohta).

Eesti on edetabelis Sloveenia järel ja Rumeenia ees. Euroopa Liidu riikidest on Eestist taga pool veel Slovakkia (60. koht), Leedu (61.), Bulgaaria (64.), Küpros (65.), Malta (68.), Läti (71.). Eesti naabritest on Soome 24. positsioonil.

Brand Finance’i koostatud indeksis on arvestatud suurt hulka erinevaid näitajaid, mis on grupeeritud nelja rühma. Riikide pehme jõu indeksi koostamisel küsitles ettevõte 170 000 vastajat umbes 100 riigis.

Loe rohkem:  Rahvusvahelise kooli juht: riigi rajatud Euroopa kooli õppemaks moonutab turgu | Eesti

Tuntus näitab seda, kui palju konkreetset riiki teatakse mujal ning suurem tuntus tugevdab ka selle riigi pehmet jõudu. Mõju kaudu hinnatakse, mil määral vaadeldav riik omab mõju vastaja riigis ja laiemalt rahvusvahelisel areenil. Maine hõlma seda, kas riigi reputatsioon maailmas on positiivne või mitte. Neljandasse sambasse on koondatud riigi kohta antud hinnangud lähtuvalt selle majandusest, väliskaubandusest, diplomaatiast, hariduse ja kultuuri näitajatest, riigikorrast ja valitsemisest, tema meedia olukorrast, keskkonna-alasest tegevusest ning inimestest ja nende väärtustest.

Eesti sai 9-pallisel skaalal suhteliselt kõige paremad hinnangud oma reputatsiooni (maine) eest: 5,8 punkti, äri ja kaubanduse valdkonnas (4,5) ja jätkusuutlikkuse komponendi eest (4,2). Madalamad hinnangud tulid teaduse ja hariduse (3,2), meedia (3,2), kultuuri ja pärandi (3,3) ning tuntuse (3,4) eest.

Brand Finance toob ka esile, kuidas kolm araabiamaad – Araabia Ühendemiraadid, Katar ja Saudi Araabia – on kiiresti suurendanud oma pehmet jõudu sihikindla strateegia abil, kasutades ära oma majanduslikku võimsust. Araabia Ühendemiraatides korraldatud maailmanäitus EXPO 2020 ja kliimakonverents COP28, jalgpalli maailmameistrivõistluste finaalturniir Kataris ning Vision 2030 raames Saudi Araabias välja töötatud turismi- ja spordikampaaniad muudavad need maad üha mõjukamaks. Pehme jõu võimalusi kasutades parandavad need riigid oma konkurentsiolukorda ja arusaama endast, tõdes indeksi koostaja. 

Kokkuvõttes võib öelda, et Eesti on edukalt tõusnud globaalses pehme jõu pingereas 57. kohale, mis on suurepärane saavutus väikesele riigile nagu Eesti. See näitab meie pidevat pühendumust kultuuri, hariduse ja ühiskondlike väärtuste edendamisele. Eesti rahvas on tugev ja koostöövalmis ning meie riik on tuntud oma innovatsiooni ja progressiivsete ideede poolest. Jääme kindlasti jälgima, kuidas Eesti jätkab oma tee edasiminekut ning loodetavasti tõuseb veelgi kõrgemale globaalses pehme jõu pingereas.

Loe rohkem:  Riik alustab läbirääkimisi kümnete gümnaasiumite sulgemise üle | Eesti

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga