“Eesti lugude” uue hooaja avab Liis Lindmaa lühidokumentaal “Minu kohus” | Film

2225694hfea9t24

Tere tulemast Eesti lugude uue hooaja avamisele! Liis Lindmaa lühidokumentaal “Minu kohus” kutsub teid kaasa mõtlema ja avastama ühe noore naise võitlust oma isiklike eesmärkide ning ühiskonna ootuste vahel. See sügavalt liigutav ja innustav lugu avab meile ukse ühe inimese sisemaailma ning kutsub meid mõistma ja kaasa elama. Tule ja naudi selle filmi haaravat lugu ning avasta enda jaoks midagi uut ja võimsat Eesti kultuuri südamest.

28. jaanuaril ETVs algava dokumentaalsarja “Eesti lood” uus hooaeg toob vaatajateni kaheksa lugu, mis peegeldavad Eesti elu omas mahlas.

21. hooaega alustav “Eesti lood” on aastate jooksul talletanud Eesti ja eestimaalaste tegemisi ning ühiskondlikke protsesse. Omanäoliseks ajastu kroonikaks kujunenud dokumentaallugude sari jätkab seda traditsiooni tuues sel korral vaatajate ette kaheksa lugu, mille keskmes on Eestis elavad inimesed väärikas eas prouadest uuseestlasteni.

“Minu kohus”, režissöör Liis Lindmaa
Eetris 28. jaanuaril kell 20.30

Dokumentaalfilm vene juurtega Eesti naisest Irinast, kes liitub Naiskodukaitsega, et õppida sõduriks. Ta tunneb kohustust suuta Eestit kaitsta riigi eest, mida ta isa tingimusteta armastas.

2225694hfea9t24

Aasta jooksul osaleb ta mitmetel väljaõpetel ja otsib oma kohta, olles pidevas enesearengus. Kas mugavustsoonist väljudes jääb kohusetunne püsima?

“Väärika vananemise akadeemia”, režissöör Sigrid Salutee
Eetris 4. veebruaril kell 20.30

Vanurite Eneseabi- ja Nõustamisühing on Kadriorus tegutsenud juba pea 30 aastat ning seda kutsutakse hellitavalt väärika vananemise akadeemiaks. Päevakeskus annab kõrges eas inimestele võimaluse ennast teostada ja suhelda ka pärast seda, kui lähedased on kõrvalt kadunud.

2227029h0115t24

Ühingus on 13 toimkonda, alustades valvelauast ja raamatukogust ning lõpetades kohviku ja aiaga. Lihtsad ülesanded aitavad eakatel end vajalikuna tunda. Ühingut veab elurõõmus Heino, kes kannab hoolt selle eest, et kõigil liikmetel oleks majas hea olla, et igaühel oleks oma ülesanne ja iga probleem leiaks lahenduse. Film tõestab ehedalt, et ei ole olemas kindlat vanust, alates millest peaks koju konutama jääma. Tõeline seltsielu algabki vahel pärast pensionile jäämist.

Loe rohkem:  "Savvusanna sõsarate" operaator Ants Tammik võitis New Yorgis Cinema Eye Honors auhinna | Film

“Sitta kanti”, režissöör Madis Reimund
Eetris 11. veebruaril kell 20.30

Fekaalivedaja Erkki, välikäimlate rentija Toomas ja reoveejaama ekspert Andra on  tegusad ja rõõmsad Eesti inimesed, kes on valinud endale elukutse, mida peetakse tavaliselt räpaseks, häbiväärseks ja millest keegi meist lapsepõlves ei unista. Samas on moodsal ajal just nende inimeste tööd vaja absoluutselt kõigil inimestel.

2228649h857ct24

Koht, kus ka kuningas jala käib, ehk peldik, tualett või kemmerg on aga siiani tabuteema ja inimesed tunnevad piinlikkust ja valehäbi oma loomulike vajaduste rahuldamisest isegi rääkides. Film jälgib, kuidas Erkki, Toomas ja Andra on teinud fekaalitööst enda äri, leivanumbri ja elukutse.

“Vinge Mutt”, režissöör Andres Keil
Eetris 18. veebruaril kell 20.30

Tema nimi on Merike. Tema hüüdnimi on Vinge Mutt. Otepää taga, Valgamaa kuplite vahel on Tobra tallid. Normaalsuse ja elutervuse oaas meie siiruviirulises maailmas.

2228658hbbcft24

Siin on pea 30 hobust, treener Merike ja umbes 60 noort inimest, kes trennis käivad, aastaringselt vabas õhus ja looduses. Film vaatab ühte aastaringi talli, Merikese ja trennis käivate noorte inimeste eludes.

“Öine vahetus”, režissöör Meelis Mikker

Film jälgib Erikut, kes on otsustanud oma eriala kõrvalt enda elus veel ühe tee valida. Ta läbib koolituse, et asuda vabatahtlikuna öösiti Eluliini emotsionaalse toe telefoni kõnesid vastu võtma. Eriku ülesandeks saab kuulata ära inimesed, kes on omadega ummikusse jooksnud ja ei oska enam kuhu mujale pöörduda.

2228646h3cd5t24

Milline pinge lasub inimesel, kelle ainsast sõnas võib sõltuda teise inimese elu? Kuidas möödub Eriku esimene öine vahetus?

“Vete piiril”, režissöör Mirjam Matiisen

Ulvi on peaaegu terve oma elu elanud Soomaa rahvuspargis keset sügavat metsa ja ürgset loodust.

Loe rohkem:  Marko Raat: ma ei olnud kindel, kas tahan enam lavastuslikku filmi teha | Film

2228667he6b0t24

Ehkki jõgi tema maja kõrval tuleb kalda vajumise tõttu iga aastaga majale järjest lähemale ning kodused olmetingimused lähevad järjest keerulisemaks, ei kavatse Ulvi oma lapsepõlvekodust kuhugi lahkuda. Teda hoiavad siin kinni Tori hobused, keda ta aastakümneid kasvatanud on ja eluviis, mis naise jaoks ainuvõimalik tundub.

“Eesti mees”, režissöörid Anna Hints ja Tushar Prakash

2228688h7564t24

Armastus on toonud Tushari Indiast Eestisse elama. Nüüd on Tushar otsustanud minna oma väljavalitu sugulaste juurde Võromaale, et õppida, kuidas olla tõeline eesti mees.

“Sanderidokumentaalfilm”, režissöör Frank-Leander Sapego

2228676h657bt24

Stand-up’i tegemine on pealtnäha kerge – tuleb lavale ronida, tund aega mikrofonisse naljakaid lugusid rääkida ja vahele veidi ropendada. Sander Õigus on elukutseline stand-up koomik. Vaatame läbi selle ala kõige töökama mehe pilgu, kuidas saab tegelikult tõsi tõeks ja nali naljaks.

Nelja esimese filmi eetriaeg on paigas, järgmiste filmide täpsem eetriaeg on selgumas.

“Eesti lood” esimesed filmid valmisid juba 2003. aastal. Dokumentaalfilmide tootmist rahastavad ühiselt Eesti Rahvusringhääling, Eesti Filmi Instituut ja Eesti Kultuurkapital. Varasemaid filme näeb Jupiteris.

“Minu kohus” on mõtlemapanev lühidokumentaal, mis avab olulise teema Eesti ühiskonnas. Liis Lindmaa suudab publikut haarata ja panna mõtlema kohustustest meie ümber. Film pakub sügavat ja emotsionaalset pilku inimeste igapäevastele väljakutsetele ning vastutusele teiste ees. See avab silmad sellele, kuidas me peaksime üksteist aitama ja toetama, olles teadlikud sellest, et me kõik jagame ühist kohust oma ühiskonna ja kaasinimeste ees. “Minu kohus” on tõeline silmaringi avardaja ja paneb vaatajad mõistma, kuidas meie igapäevased valikud ja teod mõjutavad meie ümbrust.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga