Edith Karlson esindab Eestit Veneetsia biennaalil näitusega “Hora lupi” | Kunst

2248944h90a9t24

Tere tulemast! Edith Karlson on andekas Eesti kunstnik, kes esindab meie maad ühel maailma kõige olulisemal kunstinäitusel, Veneetsia biennaalil. Tema näitus “Hora lupi” pakub vaatajatele võimaluse astuda ajatusse ja mõtiskleda inimese ja looduse suhete üle. Karlsoni looming on tuntud oma julgete ja provokatiivsete teoste poolest, mis panevad vaatajad kahtlema ja mõtlema. Tema osalus biennaalil on suurepärane võimalus tutvustada Eesti kunsti maailmale ning tuua esile meie maa loovust ja innovatsiooni.

60. Veneetsia biennaalil esindab Eestit Edith Karlson näitusega “Hora lupi”, mida eksponeeritakse Chiesa di Santa Maria delle Penitenti kirikus käesoleva aasta 20. aprillist kuni 24. novembrini.

Näitusel lahkab kunstnik inimese primitiivseid tunge nende banaalsuses ja pühalikkuses ning küsib lunastuse võimalikkuse järele maailmas, mis lunastust ei vääri. Näitus valmib koostöös dramaturg Eero Epneriga.  

Eesti paviljon koos Edith Karlsoni skulpturaalse maailmaga avaneb Veneetsias seekord Cannaregio kanali ääres asuvas Chiesa di Santa Maria delle Penitenti kirikus. Kiriku interjöör koos ajalooliste kunstiteostega loob Karlsoni teoste ümber eripärase emotsionaalse atmosfääri. Näituseruume täidavad kunstniku savist ja betoonist skulptuurid, mis jutustavad sündimise paratamatust ebaõnnest ja avavad inimolendi tungleva natuuri, kus esikohal pole tsiviliseeritud kodaniku päevakajalised teadmised, vaid tema mitte eriti sügavale ülikonna alla surutud impulsid, aistingud, tahtmised ja ihad.

“Hora lupi” ehk hunditund on müütiline hetk enne koitu, mille kohta usutakse, et siis sünnib ja sureb kõige rohkem inimesi. Öö pimedaimat aega, mil kõik tekib ja kaob, võib näha nii kaose haripunktina kui muutuste algatajana.

Läbiva sarjana on näitusel sajad savist autoportreed, mille autoriteks on inimesed kunstniku ümbert. Skulptuuride inspiratsiooniallikaks on keskaegsed terrakotaskulptuurid Tartu Jaani kirikus, mis kujutavad suure tõenäosusega toonaseid Tartu linnakodanikke. On oletatud, et tegemist võib olla katkuohvrite mälestusansambliga. Lisaks portreedele leiavad kirikus koha ka erisugused loomad ja hübriidolendid, mis moodustavad üheskoos eksistentsiaalse jutustuse inimese loomalikkusest.

Loe rohkem:  Pildid: Typa rõdugaleriis avati Liis Ringi näitus "Käes/olev" | Kunst

Karlson on ka varem Eero Epneriga koostööd teinud, 2021. aastal valmis neil EKKM-is näitus “Süütuse tagasitulek”.

Kokkuvõtteks võib öelda, et Edith Karlsoni osalemine Veneetsia biennaalil näitusega “Hora lupi” on suurepärane saavutus Eesti kunstile. Tema looming on mitmekülgne ja võimas, esitledes sügavaid mõtteid ja emotsioone. Karlsoni töö on suurepärane näide sellest, kuidas Eesti kunstnikud suudavad rahvusvahelisel kunstiskeenel silma paista ja kõnetada publikut üle maailma. Tema osalus biennaalil on suurepärane võimalus tutvustada Eesti kunsti laiemale auditooriumile ning tõsta meie kunsti mainet rahvusvahelisel tasandil.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga