ECR-is kasvab rahulolematus Orbani erakonna fraktsiooniga ühinemise ideega | Välismaa

2256285hd477t24

Tere tulemast Eestisse! Viimasel ajal on Eesti poliitilises maastikus tekkinud suur rahulolematus seoses Orbani erakonna fraktsiooniga ühinemise ideega Euroopa Konservatiivide ja Reformistide (ECR) fraktsiooniga. See otsus on tekitanud palju vastukaja nii poliitikute kui ka kodanike seas. Käesolev olukord on tõstatanud mitmeid küsimusi Eesti poliitika tuleviku kohta ning tekitanud elevust välisriikides. Käesoleva situatsiooni mõistmine ja selle tagajärgedega arvestamine on oluline mitte ainult Eesti, vaid kogu Euroopa jaoks.

Aina rohkem olemasolevaid Euroopa Konservatiivide ja Reformistide (ECR) fraktsiooni kuuluvaid või sellega liituma plaanivaid erakondi väljendavad vastuseisu Ungari peaministri Viktor Orbani Fideszi erakonna fraktsiooni lubamise ideele. Hiljuti teatasid oma vastuseisust Tšehhi konservatiivid ja Rumeenia parempopulistid.

Varem ähvardasid ECR-ist lahkuda sisserändevastased Rootsi Demokraadid ning Orbani fraktsiooni lubamise kohta väljendas kahtlust Läti konservatiivne eurosaadik Roberts Zile.

Samuti väljendas vastuseisu Fideszi fraktsiooni võimalikule astumisele Tšehhi peaministripartei ODS, kirjutab Euractiv.

“Fidesz ei kuulu ECR-isse, ning see on minu jaoks ja paljude teiste fraktsiooni liikmete jaoks välistatud,” kirjutas X-is (varem Twitter) ODS-i eurosaadik Veronika Vrecionova.

Vrecionova lisas, et fraktsioon ei vaja isikut, kes on “tegelenud Euroopa Liidus väljapressimisega Ukraina üle kaks viimast aastat.”

“Orbanil pole midagi ühist ECR-i fraktsiooni väärtustega,” rõhutas Tšehhi eurosaadik.

Viimasena teatas oma kavatsusest ECR-ist lahkuda Rumeenia parempopulistlik erakond AUR, mis taotleb riigiga Moldova taasühinemist.

AUR-il pole veel esindatust Euroopa Parlamendis, kuid see naudib 20 protsendini ulatuvat toetust viimastes Rumeenia arvamusküsitlustes ning praeguste ennustuste kohaselt saaks see seitse kohta Euroopa Parlamendi juunikuus peetavatel valimistel, kirjutab Euractiv.

“Ungarlastel on territoriaalsed nõudmised, mis teevad meie jaoks võimatuks samas [fraktsioonis] olemist. Me ei taha olla sõbrad Putini sõpradega,” ütles AUR-i esimene asepresident Marius Lulea Strasbourgis.

Loe rohkem:  Navalnaja ootab rahvusvaheliselt kogukonnalt Putini vastutusele võtmist | Välismaa

Ungari peaminister Viktor Orban põhjustas 2022. aasta novembris diplomaatilist skandaali mitme oma naabriga, kui ta kandis avalikult “suure Ungari” salli, millel Ungari osana olid kujutatud Rumeenia, Slovakkia, Tšehhi, Horvaatia ja Ukraina piirkonnad.

Samas soovib AUR säilitada ühist konservatiivset fraktsiooni Euroopa Parlamendis, et reformida Euroopa Liidu institutsioone ja mõjutada parlamendi järgmise koosseisu suunda.

“Me tahame toimivat dialoogi kõikide patriootidega Euroopas,” ütles Lulea.

Fideszi astumist ECR-isse toetab Poola peamine opositsioonijõud Õiguse ja Õigluse (PiS) partei. Samas ennustatakse ECR-is suurimat esindatust Itaalia peaministri Giorgia Meloni erakonnale Itaalia Vennad (FdI), mistõttu on suurim kaal otsuse langetamisel just Melonil.

Kokkuvõttes näib, et Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) toetajad on rahulolematud ideega ühineda Viktor Orbani erakonna fraktsiooniga Euroopa Parlamendis. See otsus tekitab palju pingeid ja vastuseisu erakonna toetajate seas, kes pelgavad, et EKRE võib kaotada oma traditsioonilise rahvusliku ja euroskeptilise positsiooni. Samal ajal aga EKRE juhid peavad seda strateegiliseks sammuks, et tugevdada oma positsiooni Euroopa poliitikalaval. Lõppkokkuvõttes tundub, et see teema jääb Eesti poliitikas veel pikaks ajaks vaidlusi tekitama.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga