Depressiooniga kaasneb kehatemperatuuri tõus | Tervis

558447h58e7

Tere tulemast Eestisse, kus üha rohkem tähelepanu pööratakse vaimse tervise küsimustele, sealhulgas depressioonile. Hiljutine uuring on näidanud, et depressiooniga kaasneb kehatemperatuuri tõus, mis võib mõjutada inimeste tervist ja heaolu. See avastus pakub uut perspektiivi depressiooni ravimiseks ning võib avada uusi võimalusi selle seisundi paremaks mõistmiseks ja raviks. Loodame, et see teave toob kaasa olulise muutuse depressiooniga võitlevate inimeste elus.

Terves kehas terve vaim, teadsid juba vanad roomlased. Nüüd on Ameerika teadlased täpsustanud selle maksiimi eitust ja tõdevad, et paljudel juhtudel asub liiga kuumas kehas pikaajaliselt masendunud vaim.

Ashley Mason San Francisco California Ülikoolist ja ta kolleegid kirjutavad ajakirjas Scientific Reports, et kõrge kehatemperatuur ja vaimu räsiv depressioon käivad inimestel pahatihti käsikäes.

Uuringust ei ilmne siiski, kas just kuumenenud keha põhjustab depressiooni või kutsub hoopis depressioon esile kehatemperatuuri tõusu.

558447h58e7

Teadlased oletavad, et depressioonis inimeste kehatempertuur võib tõusta otsesemalt temperatuuri reguleerimise mehhanismide häirumise või kaudsemalt ainevahetuse muutuste toimel või mõlema mõjuri ajel korraga, aga kindlad nad ei ole ja jätavad lahti võimaluse, et kumbki neist tegureist mängus ei ole.

Mason ja ta kolleegid uurisid enam kui 20 tuhande inimese andmeid. Inimesed olid seitse kuud järjest kandnud kehal teibiga väikest termomeetrit ja andnud iga päev teada võimalikest depressioonisümptomitest. Osalejaid oli tervelt 106 maalt.

Andmetest oli selgelt näha, et raskemate sümptomitega seondus kõrgem kehatemperatuur. Vähem selgelt ilmnes märke võimalikust seaduspärast, et inimestel kelle kehatemperatuur ööpäeva jooksul vähem muutub, on samuti kalduvus raskemate sümptomite all kannatada; seda seost tuleb veel edaspidi uurida.

Autorite sõnul käib nende tulemus huvitaval kombel kokku mõnede varasemate teadusuuringutega, mis on näidanud, et kuuma vanni või saunaskäigu järel võib depressioon nõrgeneda.

Loe rohkem:  Ravimtaimede tervist turgutav mõju on sageli müüt | Tervis

Võimalik seletus on nüüdsete tulemuste valgel ehk selles, et pärast ülesoojenemist võib kehatemperatuur kompensatsiooniks hoopis päris tugevalt langeda, näiteks higistamise kaudu, mis võib siis vähendada ka depressioonisümptomite tõsidust.

Aga eks ole ka paljud eestlased ja küllap meie naaberrahvadki tähele pannud, et tuline saun võib meeleolule hästi mõjuda.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Kokkuvõttes võib öelda, et depressiooniga kaasnev kehatemperatuuri tõus on oluline nähtus, mida tuleb tõsiselt võtta. See võib mõjutada inimese üldist tervist ja heaolu ning vajab adekvaatset ravi ja jälgimist. Oluline on märgata ja tunnistada depressiooni sümptomeid ning otsida abi ja tuge. Tervislik toitumine, regulaarne liikumine ja toetav sotsiaalne keskkond võivad aidata leevendada depressiooni sümptomeid ja hoida kehatemperatuuri kontrolli all. Lõppkokkuvõttes on oluline mõista, et depressioon on tõsine haigus, millel võivad olla ka füüsilised tagajärjed, ning sellele tuleb pöörata piisavalt tähelepanu.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga