Britid ehitavad energiajulgeoleku kindlustamiseks juurde gaasielektrijaamu | Välismaa

2303694h781ft24

Eestile oluline uudis on Briti valitsuse otsus ehitada lisaks gaasielektrijaamu energiajulgeoleku tagamiseks. See samm on tähtis mitmel põhjusel – see vähendab sõltuvust importgaasist ning tagab stabiilsema energiavarustuse tulevikus. Lisaks on see hea näide rahvusvahelisest koostööst energia valdkonnas ning pakub lootust ka teistele riikidele järgida sarnast suunda. Eesti saab sellest otsusest õppida ning kasutada seda omaenda energiapoliitika kujundamisel.

Suurbritannia tahab saavutada kliimaneutraalust ning plaanib järk-järgult loobuda fossiilkütuste kasutamisest. Suurbritannia peaminister tahab aga tagada ka riigi energiajulgeolekut ning riik kavatseb nüüd ehitada juurde gaasielektrijaamu.

Suurbritannia peaminister Rishi Sunak ütles, et riigil peab olema tagavaraks gaasi, kuna võib tekkida olukord, kus tuul ei puhu ega päike ei paista. 

London on varem lubanud kasvuhoonegaaside emissiooni 2050. aastaks netonulli viia. Selle kohustuse võttis endine peaminister Boris Johnson. Sunak aga ütles, et uued gaasielektrijaamad tagavad energiajulgeoleku ja seega ka rahva ohutuse. 

“See on kindlustuspoliis, mida Suurbritannia vajab energiajulgeoleku tagamiseks, samal ajal kui saavutatakse süsinikuneutraalsus,” ütles Sunak. 

Opositsioonis olevad leiboristid lubasid juba 2030. aastaks luua rohelise elektrisüsteemi. Sunak aga kritiseeris leiboristide plaani, väites, et riigis võib tekkida nii elektrikatkestuste oht. Suurbritannias toimuvad sel aastal ka parlamendivalimised ning toorid tahavad valimiste põhiteemaks seada energiajulgeoleku. 

Toorid väidavad nüüd, et nende juhtimisel viiks riik ellu oma kliimaeesmärgid, kuid teeks seda jätkusuutlikul ja pragmaatilisel viisil. 

“Me saavutame süsinikuneutraalsuse, kuid mitte kuhjates kulusid raskes olukorras olevate majapidamiste kaela, mitte ohustades riigi julgeolekut lootes Venemaa suguste riikide peale,” rääkis Sunak. 

Valitsus plaanib pikendada nüüd olemasolevate gaasielektrijaamade eluiga ja toetab uute jaamade ehitamist. Praegu on riigis 32 gaasiküttel töötavat elektrijaama. Suurem osa neist ehitati 1990. aastatel ning nende eluiga saab varsti läbi. Nõudlus elektri järele aga riigis kasvab.

Loe rohkem:  Herem: kõik arvasid, et Venemaal on mingi valupiir, praegu pole sellele mõtet loota | Välismaa

Toorid leiavad, et riik peab puhta energia suunas liikumisel arvestama ka reaalse eluga. 

“Me jõuame netonullini, kuid me pole nii ideoloogilised nagu leiboristid,” ütles üks valitsuseallikas ajalehel The Telegraph. 

Valitsuse samm vihastas aga mõningaid keskkonnarühmitusi. Need organisatsioonid leiavad, et valitsuse plaan võib ohustada roheliste investeeringute tegemist. Keskkonnaorganisatsiooni Greenpeace Briti haru tippjuht Doug Parr ütles, et valitsuse plaan suurendab riigi sõltuvust fossiilkütustest, see aga kahjustaks riigi energiajulgeolekut.

Kokkuvõttes võib öelda, et britid on otsustanud ehitada gaasielektrijaamu, et tagada oma energiajulgeolek. See samm näitab nende pühendumust energiavarustuse kindlusele ning vajadusele mitmekesistada oma energiaallikaid. Samuti võimaldab see neil vähendada sõltuvust traditsioonilistest energiakandjatest nagu kivisüsi või nafta. Loodetavasti viib see projekt kaasa puhtama ja jätkusuutlikuma energiatootmise ning aitab kaasa ka kliimamuutustega võitlusele. Eesti võiks sarnaselt uurida võimalusi oma energiajulgeoleku tõstmiseks ning alternatiivsete energiaallikate kasutamiseks.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga