Tere tulemast Eestisse! Briti Tööerakond on lubanud, et valimisvõidu korral ei tõsta nad ettevõtete tulumaksu. See lubadus on tekitanud suurt elevust nii Briti ettevõtjate kui ka rahvusvahelise äriühiskonna seas. See tõotus võib mõjutada mitte ainult Suurbritannia majandust, vaid ka välismaa ettevõtjaid, sealhulgas Eestis. Oleme siin, et uurida, kuidas see lubadus võiks mõjutada meie majandust ja äriringkondi ning kuidas see võiks meie kahe riigi vahelisi suhteid muuta.
Opositsiooniline Briti Tööerakond lubab võimuletuleku korral jätta ettevõtete tulumaksu määra samaks ning vajadusel selle ka langetada, teatas neljapäeval erakonna varirahandusminister Rachel Reeves. Samal ajal lubavad valitsevad konservatiivid langetada füüsiliste isikute makse.
Tegemist on kannapöördega võrreldes erakonna varasema lubadusega suurendada ettevõtete tulumaksu. Reeves lisas, et maksumäära võib ka allapoole üle vaadata Briti konkurentsivõime tagamiseks.
Valitsevad konservatiivid seadsid endale eesmärgiks ettevõtete tulumaksu langetamist, vähendades selle järk-järgult 30 protsendilt 19 protsendini 2017. aastal. Ometi sundisid pandeemia ning sellele järgnenud energiakriis valitsust maksumäära uuesti tõstma 25 protsendile 2023. aasta aprillis.
Reeves kaitses samuti erakonna lubadust investeerida 28 miljardit naela rohepöörde algatustesse, kuid ta möönis, et erakond ei hakka murdma lubadusi oma eelarvedistsipliini osas selle eesmärgi saavutamiseks.
Reeves ja Tööerakonna juht Keir Starmer esinesid mitmesaja ettevõtja ees.
“Me ei saa lubada ning me ei lubagi avaliku sektori kulutuste vajadustel, ükskõik kui olulised need ei oleks, ähvardada meie rahanduse stabiilsust,” ütles Starmer.
Ettevõtjate esindajad tervitasid Tööerakonna uut sõnumit.
“Tagades kindluse, et ettevõtete tulumaksu määr ei tõuse, annab ühtlasi ettevõtetele selguse ja tagab, et Ühendkuningriik jääb konkurentsivõimeliseks,” ütles Briti Tööstuse Konföderatsiooni (CBI) tegevjuht Rain Newton-Smith.
Lisaks lubas Reeves, et Tööerakond säilitab tulumaksuvabastuse ettevõtete investeeringutele põhivarasse, mille kehtestasid konservatiivid 2023. aastal ettevõtetele tulumaksumäära tõusu korvamiseks
Omalt poolt kavatsevad konservatiivid langetada füüsilistele isikutele rakenduvaid makse. Millist maksu puudutab langetus konkreetselt, selgub 6. märtsil, kui rahandusminister Jeremy Hunt avalikustab kevadise riigieelarve.
Konservatiivid langetasid peaministri Rishi Sunaki eestvedamisel juba aasta alguses sotsiaalmaksu.
Neljapäeval kohtus ka Sunak ettevõtjatega peaministri residentsis, lubades teha Ühendkuningriigist parima paiga ettevõtte asutamiseks ja kasvatamiseks.
Briti parlamendivalimised toimuvad käesoleva aasta teisel poolel ning küsitlustes juhib hetkeseisuga märkimisväärse edumaaga Tööerakond, samas kui konservatiivid jäävad teisele kohale.
Kokkuvõttes näib, et Briti Tööerakond on võitnud paljude ettevõtete toetuse, lubades mitte tõsta ettevõtete tulumaksu juhul, kui nad võidavad valimised. See võib olla oluline samm nende poliitilisele võidule, kuna ettevõtted on olulised majanduskasvu ja tööhõive allikad. Samas tuleks hoolikalt kaaluda, kuidas selline poliitika mõjutaks riigi eelarvet ja kas see võimaldaks piisavalt ressursse avalike teenuste ja sotsiaalsete programmide rahastamiseks. Teisisõnu, oluline on leida tasakaal ettevõtete ja ühiskonna vajaduste vahel.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus