Bloomberg: EL tahab suurendada Euroopa relvade ostmist | Välismaa

2268134hb50ft24

Tere tulemast Eestisse! Bloombergi raport näitab, et Euroopa Liit plaanib suurendada relvade ostmist, ning see võib mõjutada ka meie siinset riiki. Kuidas see otsus mõjutab Eesti julgeolekut ja millist rolli mängib see meie rahvusvahelistes suhetes? Kas see toob kaasa uusi võimalusi või ohte? Astume lähemale ja uurime, kuidas see uudis meie kodumaad mõjutab.

Uudisteagentuuri Bloomberg teatel kavatseb Euroopa Komisjon avalikustada lähinädalate jooksul uue kaitsetööstuse strateegia, mille kohaselt Euroopa Liit (EL) kavatseb 2035. aastaks osta kuni pooled oma relvasüsteemid bloki seest.

Bloomberg tutvus EL-i kaitsetööstuse strateegia kavandiga. See strateegia kirjeldab investeeringuid, meetmeid kriitilise tähtsusega tarnete tagamiseks ja muudatusi Euroopa Investeerimispanga laenupoliitikas. 

Bloomberg teatas, et Euroopa Komisjon peaks Euroopa kaitsetööstuse strateegiat tutvustama lähinädalate jooksul. 

Kuna Venemaa alustas 2022. aastal sõjalist tegevust Ukrainas, siis EL tahab nüüd võtta suurema vastutuse oma julgeoleku eest. “EL on ja peab edaspidi saama tugevamaks tegijaks julgeoleku valdkonnas,” seisab dokumendis. 

Eelnõu kohaselt seisavad EL ja selle liikmesriigid lisaks sõjale Ukrainas silmitsi veel hübriidohtudega. Nende hulgas on küberrünnakud ja sabotaaž. Strateegia kohaselt peaks EL juhtima laskemoona ja droonide masstootmise võimekust. Euroopa peab kaitsma ka oma juurdepääsu mere-, õhu-, küber- ja kosmosevaldkonnale.

See nõuab koostööd investeeringute tegemisel ja ühishankeid. Komisjon teeb seetõttu ettepaneku luua uus investeeringuid koordineeriv üksus, et parandada liikmesriikide ja komisjoni vahelist koostööd. 

Kavandatava strateegia keskel kohal on ka partnerlussuhted, eelkõige tõhustatud koostöö NATO-ga. Samuti nähakse ette sidemete tihendamist Ukrainaga, seda eelkõige just kaitsetööstuse sektoris. Samuti uuritakse võimalust lubada Kiievil osaleda ühishangete tegevuses.

Lõppkokkuvõttes on oluline meeles pidada, et Euroopa Liit peab kaitsma oma liikmesriike ning tagama nende julgeoleku. Kui EL otsustab suurendada relvade ostusid, tuleb seda teha vastutustundlikult ja läbipaistvalt. Samuti on oluline, et liikmesriigid tegutseksid kooskõlastatult ja suudaksid tõhusalt reageerida muutuvatele julgeolekuohtudele. Oluline on tagada, et relvade ostmine toimub vastavalt rahvusvahelistele õigusnormidele ja rahvusvahelisele koostööle, et tagada stabiilsus ja rahu Euroopas.

Loe rohkem:  EL vabastas kaks miljardit eurot Ungari külmutatud raha | Välismaa

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga