Biden andis korralduse rajada Gazasse ajutine sadam | Välismaa

2299100hd9a5t24

Eile andis USA president Joe Biden korralduse rajada Gazasse ajutine sadam, mis aitaks parandada humanitaarolukorda palestiina elanike jaoks. See samm tõotab tuua lootust ja abi piirkonda, mis on pikka aega olnud konfliktide ja raskuste keskel. Sadama ehitamisega kaasnevad kahtlemata logistilised ja poliitilised väljakutsed, kuid Bideni otsus näitab tema pühendumust rahu ja stabiilsuse tagamisele Lähis-Idas. Kas see saab olema esimene samm pikas rahuprotsessis või vaid hetkeline kergendus, jääb veel näha.

USA president Joe Biden teatas neljapäeval kongressis aastakõnega esinedes, et ta andis sõjaväele korralduse luua Gaza sektoris ajutine sadam suurema koguse humanitaarabi kohaletoimetamiseks merelt.

“See sadam, mille peamiseks tunnuseks on ajutine kai, annab võimekuse sadadeks täiendavateks autokoormateks abiks iga päev,” ütles plaani detailide kohta üks USA ametnik.

USA ametnike sõnul kulub selle projekti kavandamiseks ja elluviimiseks mitu nädalat. Ükski USA sõjaväelane maale ei lähe, vaid kaasatakse “teised liitlased”.

Ametnike sõnul on Iisraeli valitsust plaanist teavitatud ning USA teeb sellega koostööd julgeolekuküsimustes, koordineerides samas “partnerite ja liitlastega” ning ÜRO ja abiorganisatsioonidega kohapeal.

Samas ütles ÜRO Palestiina territooriumi abikoordinaator Sigrid Kaag neljapäeval pärast suletud uste taga toimunud ÜRO julgeolekunõukogu istungit, et humanitaartarnete toimetamine Gazasse õhu- või meretranspordiga ei asenda piisavalt maismaatarneid.

Kaag ütles, et tema sõnum ÜRO Julgeolekunõukogule oli, et rahvusvaheline üldsus peab Gaza turu humanitaarkaupadega üle ujutama.

“Tarneteede mitmekesistamine maismaa kaudu jääb optimaalseks lahenduseks,” ütles ametnik.

“See on lihtsam, kiirem ja odavam. Eriti kui teame, et peame Gaza elanikele humanitaarabi andma veel pikka aega,” lisas Kaag.

Kokkuvõttes tundub, et Joe Bideni otsus rajada ajutine sadam Gazasse on oluline samm rahu ja stabiilsuse tagamisel selles konflikti valdkonnas. See võib aidata kaasa humanitaarabi ligipääsetavusele ja Gazas esinevatele majanduslikele probleemidele lahenduse leidmisele. Lisaks võib see tugevdada Ameerika Ühendriikide suhteid Lähis-Ida piirkonnaga ning aidata kaasa mitmepoolsele dialoogile ja koostööle piirkonna eri osapoolte vahel. Bideni käik annab lootust paremale tulevikule ja rahumeelsemale lahenduse leidmisele selles keerulises konfliktis.

Loe rohkem:  Schumeri sõnul kritiseeris ta Netanyahut Iisraeli päästmiseks | Välismaa

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga