Avatud uste sari Open House jõuab esimest korda Tartusse | Arhitektuur

2318190h7168t24

Tere tulemast Tartusse, kus ajalooline ja kaasaegne arhitektuur kohtuvad avatud uste sarja Open House raames esmakordselt! Selle sündmuse raames avanevad uksed mõningatesse linna kõige põnevamatesse hoonetesse ja ruumidesse, pakkudes võimalust avastada linna arhitektuuri mitmekülgsust ja ajaloolist väärtust. Olete oodatud sukelduma Tartu rikkalikku arhitektuuripärandisse ning avastama selle ainulaadset ilu ja ajalugu Open House’i kaudu. Astuge sisse ja avastage uus külgetõmme arhitektuuri maailmas!

Tänavu jõuab satelliidina Tartusse Tallinnas juba aastaid kanda kinnitanud sündmusformaat Open House. Ühel kevadisel nädalavahetusel, 20. ja 21. aprillil, avavad huvilistele tasuta enda uksed ligi 30 erinevat Tartu asukohta.

Valitud kohad, olles kas arhitektuurselt, kultuuriliselt või ajalooliselt olulised, moodustavad programmi, mis hõlmab endas üle 300 tuuri ja enam kui 100 vabatahtliku panuse. Huvilisi juhatavad vabatahtlikest giidid, tuurid on koostanud aga oma ala asjatundjad: arhitektid, ajaloolased, objektide haldajad, kuid ka elanikud. Eraldi alaprogramm on suunatud noortele.

Ülikoolilinn Tartule kohaselt viivad ekskursioonid Tartu ülikooli peahoonesse ja raamatukokku, Eesti Üliõpilaste Seltsi majja, Rahvusarhiivi ning uude ja vanasse anatoomikumi. Külastajad võivad avastada end erinevatest kõrgustest, kuna tuurid toimuvad ka A. Le Coq’i õlletehases, lennuakadeemias ning Tartu tähetornis. Erilisust lisavad külastused Tiigi seltsimajja, Alvar Aalto Villa Tammekannu ja riigikohtusse.

“Arhitektuur on meie kultuuri vankumatu osa ning mis oleks parem võimalus Eesti arhitektuuri tutvustamiseks kui tänavune Euroopa kultuuripealinn Tartu?” sõnab Open House Tartu ja Tallinna produtsent Aleksander Tali. “Me tahame, et inimesed oleksid teadlikumad, millised arhitektuuriväärtused nende linnaruumi rikastavad – meie soov on inimeste tähelepanu juhtida nendele lugudele, mida eri paigad nii üldises linnapildis kui ka konkreetsemas arhitektuuris räägivad.”

Open House on ülemaailmne sündmustesari, mille eesmärk on tutvustada avalikkusele konkreetse linna põnevaid avalikke hooneid, eramuid, ehitusjärgusolevaid objekte ning kontori- ja tootmishooneid. Open House toimub üle 50 linnas üle maailma, sh Vilniuses, Londonis, Prahas, Melbournis, Taipeis, Santiagos, New Yorkis.

Loe rohkem:  Aasta betoonehitise konkursile esitati 22 nominenti | Arhitektuur

Open House Tartu on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 programmist.

Üldiselt oli Avatud uste sari esmakordne saabumine Tartusse suurepärane võimalus tutvuda linna arhitektuuripärlitega ning avastada selle ajaloolist ja kaasaegset ehituspärandit. Üritus tõi kokku nii kohalikke elanikke kui ka arhitektuurihuvilisi üle Eesti, pakkudes neile ainulaadset võimalust uudistada muidu suletud uste taga peituvat. Tartu avas oma uksed ja südame kõigile, kes soovisid linnaga lähemalt tutvust teha ning sellega jätkas traditsiooniliste Avatud uste sarja ürituste edukat tava. Event kinnitas taas kord, et arhitektuur on oluline osa ühe linna identiteedist ning väärib avastamist ja imetlemist.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga