Ahvi kõrvad osutavad kahejalgsuse kujunemisele | Ajalugu

558447h58e7

Tere tulemast Eestisse! Täna räägime huvitavast ajaloost – ahist kõrvad, mis osutavad kahejalgsuse kujunemisele. See põnev teema viib meid tagasi aegadesse, kui inimesed alles hakkasid kõndima püsti. See avab uksed meie esivanemate ellujäämiskunstile ja kohanemisvõimele. Ahvide kõrvad on tähtsad jäljed inimkonna arengust ning see lugu toob meid lähemale sellele, kuidas meie liik on aja jooksul muutunud. Aegumatud teadmised ja põnevad faktid ootavad teid!

Inimene on imetajate seas üsna eriline selle poolest, et kõnnib kahel jalal. Kuidas aga juhtus, et meie eellased ühtäkki neljalt jalalt kahele tõusid?

Hiina ja Ameerika teadlaste äsja avaldatud fossiiliuuring annab vastamiseks mõtteainet ja osutab, et nii väga ühtäkki see muutus ikka ei toimunud ka.

Yinan Zhang Hiina Teaduste Akadeemia selgroogsete paleontoloogia ja paleoantropoloogia instituudist, Terry Harrison New Yorgi Ülikoolist ja nende kolleegid uurisid kuus miljonit aastat tagasi Hiinas elanud ahvide koljufossiile.

Täpsemalt huvitas neid aga ahvide sisekõrvas asunud tasakaaluelundi ehitus, mille kuvamiseks kasutasid nad kompuutertomograafi.

Pildile püütud poolringkanalite kuju ja paiknemise põhjal tegidki nad järeldusi, milliseid liikumisviise pidid iidsed ahvid olema harrastanud, et just näha olnud struktuuriga tasakaaluelund oli saanud neid selle juures kõige tõhusamalt aidata.

558447h58e7

Ahvidest, kelle sisekõrvu Zhang, Harrison ja nende kaaslased uurisid, sai teadlaskond teadlikuks umbes neljakümne aasta eest Hiinast Yunnani provintsist Lufengi linna lähedalt avastatud fossiilide põhjal.

Leiukoha järgi kannavad ahvid nime lufengpitekus. Nad arvatakse olnuvat orangutanide arvatavate eellaste lähedased sugulased.

Zhang, Harrison ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas The Innovation, et lufengpitekused liikusid ringi väga mitmel moel. Nad ronisid puu otsas, liikusid esikäppi pidi okstelt rippudes ja kõndisid okstel ka tagakäppadele tõusnult, maapinnal kulgedes aga toetusid kõigile neljale jäsemele.

Loe rohkem:  Eesti tajutavaid piire paisutavad vapustused mõttemaailmas | Ajalugu

Autorite sõnul on alust arvata, et samalaadne liikumisviiside mitmekesisus iseloomustas ka inimese otseseid eellasi. Inimeseks saades valisime nende seast põhilisena välja ühe, kahel jalal käimise, ja rakendasime puuokstel selgeks õpitud oskusi siis juba maapinnal.

Suurem osa inimese kahejalgsuse tekke teemalistest uuringutest on keskendunud jäsemete, õlgade, vaagnaluu ja selgroo ehitusele meie eellastel. Tasakaaluelundi uurimine lisab neile teadmistele toekat vaadet natuke teisegi nurga alt.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et ahvi kõrvade uurimine ja analüüs annab olulist teavet kahejalgsuse kujunemise kohta. See näitab, kuidas inimese eellased hakkasid kohanema elule maapealses keskkonnas ning arendasid välja omadusi, mis võimaldasid neil püsti kõndima hakata. Ahvi kõrvade uuringud aitavad paremini mõista inimkonna evolutsiooni ning annavad väärtuslikku informatsiooni selle kohta, kuidas inimene on kujunenud selliseks, nagu ta tänapäeval on.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga