Sel talvel oli Pühajärvel ahastav uudis – viimast korda sai nautida tõukekelguga sõitmist. See traditsiooniline talvine tegevus on olnud osa kohalike elust aastaid, kuid nüüd tuleb sellele hüvasti jätta. Kohalikud ja külastajad võtsid selle uudise vastu kurbuse, kuid ka mälestustega ajast, mil Pühajärv oli täis elavat tegevust ja lusti. Kes teab, mis uued seiklused ja traditsioonid tulevik toob?
Ilma soojenemise tõttu on jääolud siseveekogudel järsult halvenenud ja alates laupäevast on Lõuna-Eestis jääle minek keelatud. Nii sai Pühajärve jääl veel viimast korda sel talvel tõukekelguga sõita.
Reede keskpäeval sai Otepää lähedal elav pere kohaliku matkajuhi saatel teha veel väikese ringi ümber Pühajärve Sõsarsaare. Kuigi mõõtmiskohas oli jää üsna paks, näitas matkajuht ära kohad, kus jää on õhuke ja kuhu sõita ei tohi.
“Väga äge jää on veel, tuleb ära kasutada see. Viimati oli seitse aasta tagasi selline jää,” ütles Canter.
Niipea, kui kelguga vesise jääb peal sõitmine oli selgeks saanud, hakkasid lapsed kelguga trikke tegema.
“Ülimõnus on see, kuidas kõik peegeldub – see on väga ilus ja ilm ei ole tegelikult ka üldse halb, natuke on tuuline ja vahepeal on natuke jahe, aga tegelikult ei ole üldse hull, ikka mõnus,” rääkis Lisell.
Kuigi matkarajal oli jää paksus üle 30 sentimeetri, muutus jää aina vesisemaks.
“Eemalt vaadates tundus kõhedam, jää peal olles enam kõhe ei ole. Tegime enne testpuurimise ka, et jää on piisavalt paks veel,” ütles Õnne.
Kuigi jäämatkamise võimalus on tänavu jäänud võrreldes möödunud aastatega lühemaks, on matkajuhi sõnul põhjust hooajaga rahule jääda.
“Jäämatkamise hooaeg algas siin 3. jaanuaril täiega uisutades. Loodus kaanetas veekogud väga turvaliseks ja meil oli paks härmatis ja õrn lumekiht. Tänavu on lumevaba lausjää siin piirkonnas ja see lühendab hooaega ikka kuu võrra,” lausus Pühajärve matkajuht Imre Arro.
Päästeamet rõhutab, et alates laupäevast ei tohi Lõuna-Eestis siseveekogude jää peale enam minna.
Kokkuvõttes võib öelda, et tõukekelguga sõitmine Pühajärvel oli see talvel viimast korda. See oli populaarne ja lõbus tegevus nii kohalike kui ka turistide seas ning oli suurepärane võimalus nautida talvist lumerõõmu. Kuigi see traditsioon lõppes, jäävad mälestused ja emotsioonid meie südamesse. Loodame, et tulevikus tekib uusi võimalusi ja tegevusi, mis aitavad säilitada ja arendada meie kohalikku kultuuri ning loodust.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus