Õigekirjagurmaani keelesäuts. Asutuste nimed ja nimetused | Etteütlus

2266659hbb64t24

Tere tulemast Õigekirjagurmaani keelesäutsule ja Etteütlusele! Selles unikaalses ürituses saavad keelehuvilised testida oma õigekirjaoskusi ja panna proovile oma teadmised asutuste nimede ja nimetuste kohta. Kas oled valmis astuma väljakutsele ja näitama, et sinu keeleoskus on tipptasemel? Liitu meiega sel põneval sündmusel ning pane end proovile Õigekirjagurmaani keelesäutsul ja Etteütlusel!

Õigekirjagurmaan Kert Kask aitab valmistuda sel nädalal toimuvaks e-etteütluseks. 7.–14. märtsil kell 8.55 on “Vikerhommikus” eetris keelesäutsud. Sel korral on fookuses asutuste nimed ja nimetused.

Ettevalmistuse jooksul kõlava kaheksa soovituse ja keelesäutsu hulgas on ka üks vihje veaohtlikule keelendile või reeglile, mis kõlab neljapäevasel e-etteütlusel.

Tänane soovitus puudutab asutuste õigekirja, täpsemalt suurt ja väikest algustähte. 

Esmalt on oluline eristada, kas tegu on nime või nimetusega.

Alustame nimetustest: need on näiteks ministeerium, linnavalitsus, gümnaasium. Tavatekstis kirjutatakse nimetused, välja arvatud neis sisalduvad nimed, väikese algustähega. Seega on korrektne kirjutada väikese algustähega haridus- ja teadusministeerium, Tallinna linnavalitsus ja Põlva gümnaasium.

Kui kasutada nende asutuste täisnimesid ametlikumas tekstis – näiteks lepingutes, õigusaktides, kirjalikes pöördumistes või mujal sarnases kontekstis, mitte igapäevases suhtluses –, siis võib kasutada ka suurtähti: Haridus- ja Teadusministeerium, Tallinna Linnavalitsus või Põlva Gümnaasium.

Asutuste nimed tuleb aga kindlasti kirjutada alati läbiva suurtähega. Näiteks sihtasutus Noored Kooli või börsiettevõte aktsiaselts Coop Pank. Seega pole teksti sees võimalik ka variant, kus haridus- ja teadusministeeriumi puhul oleks sõna haridus suure tähega ja teadus väikesega. Saab nii, et mõlemad on suure tähega või mõlemad on väikese tähega.

Head ettevalmistust ja toredat e-etteütlust!

Kokkuvõttes võib öelda, et õigekirjagurmaani keelesäuts oli huvitav ja hariv etteütlus, mis aitas meil paremini mõista ja kinnistada eesti keele õigekirja reegleid. Asutuste nimede ja nimetuste korrektne kasutamine on oluline nii ametlikes dokumentides kui ka igapäevases suhtluses. Etteütlus oli suurepärane võimalus oma keeleoskust proovile panna ja oma teadmisi täiendada. Loodame, et selliseid harivaid üritusi korraldatakse tulevikus veelgi sagedamini, et aidata kaasa eesti keele õigekeelsusele ja säilitamisele.

Loe rohkem:  Õigekirjagurmaani keelesäuts. Sõna "mikser" käänamine | Etteütlus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga