Hiina autotootja BYD-i kiire laienemine välismaale ei ole kulgenud probleemideta, kuna ettevõtet kimbutavad mitmed takistused. Alates kehva mainest ja vastuolulistest turustrateegiatest kuni kohalike regulatsioonide ja konkurentsi tihenemiseni, on BYD-il ees mitmeid väljakutseid, mida tuleb ületada, et tugevdada oma positsiooni globaalsel autoturul. Kuidas saab see Hiina autotootja oma tegevust välismaal tõhusamalt jätkata ja lahendada neid probleeme?
Hiina elektrisõidukite tootja BYD-i autod seisavad Euroopa ladudes müümata nõrga nõudluse, kvaliteediprobleemide, kalli hinna ja ettevõtte sees toimuva käärimise tõttu.
BYD tõusis eelmise aasta neljandas kvartalis maailma suurimaks elektrisõidukite müüjaks, edestades USA tootjat Teslat. Ometi müüb BYD oma sõidukeid enamasti koduturul, mitte välismaal.
Anonüümseks jääda soovinud ettevõtte tähtsate töötajate sõnul ei pruugi selle juhtkonna ambitsioonikas läbimüügi eesmärk täituda. BYD on seadnud sel aastal eesmärgiks müüa väljaspool Hiinat 400 000 sõidukit, veel eelmisel aastal müüs ettevõte välismaal 242 765 sõidukit.
Euroopas müüs BYD eelmisel aastal ainult 16 000 sõidukit, mis oli algselt seatud eesmärgist vähem. Aastavahetuse paiku seisis Euroopa ladudes 10 000 müümata BYD-i sõidukit, ütlesid asjaga kursis olevad isikud. Seda enam, nende autode müügilubade kehtivus võib lõppeda lähiajal, mistõttu ei saakski neid enam Euroopas müüa.
Üheks BYD-i probleemide põhjuseks on kogu maailmas aeglustuv nõudluse kasv uute sõidukite järele, kuid The Wall Street Journali allikate sõnul on osad probleemid seotud BYD-i endaga.
Üheks väljakutseks on asjaolu, et ettevõtte sõidukid on palju kallimad välismaal kui Hiinas. Näiteks maksab BYD-i peamine ekspordimudel Atto 3 Saksamaal 41 000 dollarit, samas kui Hiinas on selle hinnaks alla 20 000 dollari.
Samuti on BYD sattunud viimasel ajal mitmesse skandaali, kui selgus, et osad selle autod olid defektiga. Nii tuli BYD-il tagasi kutsuda 2000 Ühendkuningriigis müüdud bussi jaanuaris ühes Londoni bussis aset leidnud tulekahju järel. Tais müüdud sõidukite puhul kerkisid esile kaebused värvi ja plastikust detailide koorumise peale. Mõnedest Euroopasse müügiks jõudnud sõidukitest leiti aga hallitust.
Sõidukite tagasikutsumine on autotootjate puhul tavapärane nähtus, kuid BYD-i töötajate sõnul pole ettevõte valmis suureks tagasikutsumiseks ning seni tehtud parandused on olnud kallid ning juhtumipõhised. Samuti vajavad BYD-i sõidukid tihti teiste ettevõtete autodest keerukamaid ja kallimaid parandusi, mis allikate sõnul viitab oskamatusele toime tulla edukalt välismaale müümisega seotud logistikaga.
Ühtlasi ütlevad WSJ allikad, et BYD-i Hiina juhtkond kirjutab ette müüginumbreid piirkondlikele juhtidele ega arvesta konkreetsete turgude asjaoludega. Kui BYD-i Euroopa osakonna juhid ütlesid ühel koosolekul, et neile seatud eesmärki pole võimalik täita nõrga nõudluse tõttu ja vajadusega sõidukite parandamise järele, otsustas BYD-i keskne juhtkond väidetavalt üle võtta Euroopa suuna juhtimise enda kätte.
Seni õnnestus BYD-il suurendada märgatavalt oma müüginumbreid Tais ja Brasiilias, kus BYD otsustas avada uued tehased kohapealseks tootmiseks. Samuti on ettevõte rajamas tehaseid Usbekistanis ja Ungaris.
BYD-i pressiesindaja ütles WSJ-le, et selle allikate väited “pole faktidega kooskõlas”, kuid ettevõte ei hakanud kommenteerima konkreetseid etteheiteid.
Kokkuvõttes võib öelda, et Hiina autotootja BYD-i laienemist välismaale on saatnud mitmed väljakutsed ja probleemid. Kuigi ettevõte on olnud edukas kodumaal, tuleb neil välisriikides silmitsi seista erinevate regulatsioonide, turutingimuste ning konkurentsi väljakutsetega. Kuid BYD on näidanud oma võimet kohaneda ja leida lahendusi nendele probleemidele, mis näitab nende püüdlust laieneda ja kasvada ka rahvusvahelisel turul. Oluline on jälgida, kuidas BYD suudab ületada oma välisriikides tekkinud takistusi ja jätkata oma edukat laienemist välismaale.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus