USA sõjaväelennukid toimetasid Gazasse humanitaarabi | Välismaa

2291892h4306t24

Ameerika Ühendriikide sõjaväelennukid on tuntud oma võimekuse poolest kohale toimetada humanitaarabi kriisikolletesse üle kogu maailma. Hiljuti suunati nende vahvate lennumasinate tähelepanu Gazasse, kus elanikud vajavad hädasti abi ja tuge pärast hiljutist konflikti. See on vaid üks näide USA pühendumusest humanitaarküsimustele ning nende olulisest rollist rahvaste abistamisel keerulistes olukordades. Artikkel pakub põnevat ülevaadet sellest kuidas USA sõjavägi panustab rahu ja stabiilsuse tagamisse ülemaailmselt.

Kolm USA sõjaväe transpordilennukit heitsid laupäeval Gaza sektorisse toitu, ütles kõrge sõjaväeametnik, samas kui humanitaarkriis palestiina enklaavis süveneb.

“Viisime läbi kombineeritud humanitaarabi õhust allaviskamise Gazasse, et pakkuda leevendust konfliktist mõjutatud tsiviilelanikele,” ütles USA keskväejuhatuse (CENTCOM) ametnik AFP-le anonüümsuse tingimusel.

Ta lisas, et operatsioonis osales kolm USA õhuväe transpordilennukit C-130.

Ametniku sõnul heitsid lennukid pärastlõunal Gazasse 66 toidupakki, kuid abi kogukaal pole teada.

President Joe Biden teatas päev varem, et Ühendriigid hakkavad toimetama Gazasse humanitaarabi õhust.

Neljapäeval hukkus enklaavi põhjaosas üle 100 palestiinlase, kui Iisraeli sõdurid avasid tule veoautodest humanitaarabi saama tormanud inimeste pihta.

Biden on nõudnud Iisraelilt tsiviilohvrite vältimist ja abi lubamist Gazasse, samas on ta lubanud jätkata ka juudiriigile sõjalise abi andmist.

USA riikliku julgeoleku nõukogu kõneisik John Kirby ütles reedel, et Ühendriigid plaanivad korraldada Gazas tulevatel nädalatel mitu humanitaarabi õhust allaviskamist.

Ta lisas, et see on keeruline sõjaline operatsioon, mis nõuab Pentagonilt ettevaatlikku planeerimist, et tagada nii Gaza tsiviilelanike kui ka USA sõjaväelaste turvalisus.

USA ametnik: Gazale õhust antav abi ei saa asendada maitsi antavat abi

USA abitarned Gazale õhust ei saa asendada võimalikult suures mahus humanitaarabi lubamist Palestiina enklaavi maismaad pidi, ütles laupäeval kõrge USA ametnik.

Loe rohkem:  Briti inflatsioon langes madalaimale tasemele alates 2021. aastast | Välismaa

“Kumbki neist – merekoridor või õhust allaviskamine – pole alternatiiv põhimõttelisele vajadusele liigutada abi läbi võimalikult paljude maismaa piiripunktide. See on kõige tõhusam viis suures mahus abi kohale toimetamiseks,” ütles ametnik ajakirjanikele anonüümsuse tingimusel.

USA ametnik: Iisrael on vaherahuleppega suuremalt jaolt nõus

Iisrael on suuremalt jaolt nõus leppega, mis näeb ette kuuenädalast vaherahu Gaza sektoris, kuid selle jõustumiseks peab Hamas nõustuma pantvangide vabastamisega, ütles laupäeval USA kõrge ametnik.

“On olemas raamleping. Iisrael on sellega suuremalt jaolt nõustunud,” ütles ametnik ajakirjanikele anonüümsuse tingimusel. “Nüüd on pall Hamasi väljakupoolel.”

Kokkuvõttes võib öelda, et USA sõjaväelennukite abil Gazasse toimetatud humanitaarabi on olnud oluline ja kiire abi kohapealsetele elanikele. See näitab rahvusvahelist solidaarsust ja toetust humanitaarsetele ponnistustele Gaza elanike heaolu parandamiseks. Kriisiolukordades nagu Gaza olukord on rahvusvahelise abi kiire ja tõhus toimetamine eluliselt tähtis ning USA panus sellesse on olnud märkimisväärne. See samm võib innustada ka teisi riike ja organisatsioone osalema humanitaarabi pakkumisel konfliktipiirkondades üle maailma.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga