USA inflatsioon langes jaanuaris 2,4 protsendile | Välismaa

2288397h5719t24

Tere tulemast Eestisse! Viimase uudisena Ameerikast on USA inflatsioon langenud jaanuaris 2,4 protsendile. See on oluline muudatus, mis võib mõjutada mitte ainult Ameerika majandust, vaid ka ülejäänud maailma. Kas see trend jätkub või toob kaasa uusi väljakutseid, seda on huvitav jälgida. Jääge meiega, et koos uurida ja analüüsida, kuidas see areng võib mõjutada maailma majandust ning ka Eesti inimeste igapäevaelu.

USA isiklike tarbimiskulutuste hinnaindeks (PCE hinnaindeks) langes jaanuaris aastases võrdluses 2,4 protsendile. PCE näol on tegemist USA föderaalreservi eelistatud inflatsiooninäitajaga, mille langus kahe protsendi tasemele lähemale suurendab investorite ootusi intressimäärade peatse langetuse suhtes.

Neljapäeval avaldatud andmed langevad kokku Bloombergi küsitletud analüütikute varasema prognoosiga.

Veel detsembris suurenes PCE hinnaindeks 2,6 protsendi võrra. Võrreldes detsembriga kasvasid hinnad jaanuaris kuuga 0,3 protsenti, kirjutab Financial Times.

Jaanuarikuu näitaja on madalaim pea kolme aasta jooksul. Kõrgeim oli USA inflatsioon 2022. aasta juunis, kui see moodustas 7,1 protsenti.

PCE baasindeks, mis ei arvesta toidu ja energiahindade muutusega, langes jaanuaris aastases võrdluses 2,8 protsendile. Võrreldes detsembriga kasvasid hinnad ühe kuuga 0,4 protsenti.

USA majandusanalüüsi büroo neljapäeval avaldatud PCE andmed erinevad tarbijahinnaindeksist (CPI), mis kasvas jaanuaris aastases võrdluses 3,1 protsenti.

USA föderaalreserv hoiab alates eelmise aasta suvest baasintressimäärasid 5,25 ja 5,5 protsendi vahel. Tegemist on kõrgeima intressimäärade tasemega viimase 23 aasta jooksul. USA keskpanga ametnikud ei soovi langetada intressimäärasid enne, kui nad on saanud kindluse, et inflatsioon on püsivalt naasnud kahe protsendi taseme juurde.

Pärast numbrite avalikustamist avanes plussis USA New Yorgi börs, mille peamine aktsiaindeks S&P 500 tõusis, ning USA valitsuse kaheaastaste võlakirjade tootlus langes, peegeldades investorite ootusi intressimäärade langetamise suhtes.

Loe rohkem:  Prantsuse põllumehed kavatsevad Pariisi blokeerida | Välismaa

Kokkuvõtvalt võib öelda, et USA inflatsiooni langus jaanuaris 2,4 protsendile on positiivne areng, mis võib aidata stabiliseerida majandust ning leevendada tarbijate rahalisi muresid. See võib omakorda mõjutada ka maailmamajandust, sealhulgas ka Eestit. Oluline on jälgida nende muutuste mõju ning valmistuda võimalikeks tagajärgedeks. Loodame, et langustrend jätkub ja toob kaasa parema majandusliku olukorra kogu maailmas.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga