Tänavu märtsis läbis automaksu eelnõu esimese lugemise Eesti riigikogus, mis tähendab suuri muutusi sõidukite omanikele. Eelnõu eesmärk on vähendada keskkonnasaastet ning parandada transpordi infrastruktuuri rahastamist. See tähendab, et sõidukite omanikud peavad tulevikus tasuma maksu vastavalt nende sõiduki keskkonnaalasele jalajäljele. Eelnõu on tekitanud intensiivseid arutelusid ja vastakaid arvamusi, kuid kõik ootavad huviga teise lugemise tulemusi ning selle mõju Eesti transpordisüsteemile.
Riigikogu lõpetas kolmapäeval automaksu eelnõu esimese lugemise.
Koalitsioon on kavandanud automaksu eelnõu heaks kiita jaanipäevaks. Reformierakonna fraktsiooni esimees Erkki Keldo ei osanud kolmapäeval veel öelda, kas koalitsioon võiks mootorsõidukimaksuseaduse siduda usaldushääletusega.
“Veebruari lõpp on see aeg, kus tuleb muudatusettepanekute tähtaeg Pärast seda me näeme. Opositsioon on ähvardanud teha sadu kui mitte tuhandeid muudatusettepanekuid. Me kindlasti proovime leida mõistlikku kompromissi ja kui seda ei leia, siis me peame tegema järgmised otsused,” ütles Keldo “Aktuaalsele kaamerale”.
Valitsuse algatatud mootorsõidukimaksu seaduse eelnõu näeb ette kehtestada alates 2025. aastast mootorsõidukimaks, mis hakkab koosnema kahest osast. Esiteks osast, mida tasub mootorsõidukiomanik iga-aastaselt liiklusregistris registreeritud sõidukitelt. Sõiduautode mootorsõidukimaksu määr hakkab koosnema baasosast, CO2 eriheite osast ja täismassi osast.
Teiseks kehtestatakse mootorsõiduki registreerimistasu, mida makstakse sõiduautode ja kaubikute liiklusregistris registreerimise eel.
Eelnõu järgi on mootorsõidukimaksu eesmärk suunata inimest uue sõiduki soetamisel keskkonnasäästlikumat valikut tegema ja toetada vanade autode lõpuni tarbimist. Maks muudab sõiduautode soetamise ja omamise praegusega võrreldes 5–15 protsenti kallimaks.
Saastavamad ja raskemad autod saavad suurema maksukoormuse, sõiduki vananedes maksukoormus väheneb. Mootorsõidukimaksust ja registreerimistasust on vabastatud alarmsõidukid, puuetega inimestele kasutamiseks mõeldud sõidukid ja välisesinduste sõidukid vastavalt välislepingutele.
Eelnõu kohaselt hakkab mootorsõidukimaksu koguma maksu- ja tolliamet, registreerimistasu hakkab koguma transpordiamet.
In conclusion, the passing of the automaksu eelnõu (vehicle tax bill) through its first reading in the Riigikogu (Estonian parliament) marks a significant step towards implementing a fair and sustainable system for taxing vehicles in Estonia. The bill aims to take into account the environmental impact of different vehicles and to encourage the use of more eco-friendly options. This is an important initiative in the effort to reduce emissions and combat climate change. It will be interesting to see how the bill progresses through the legislative process and the potential impact it will have on the country’s transportation and environmental policies.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus