Tere tulemast Eestisse! Viimasel ajal on palju kõneainet tekitanud Venemaa riigiduuma saadiku ettepanek hakata koolides tähistama sõja alguspäeva. See ettepanek on tekitanud palju arutelu nii Eestis kui ka välismaal. Kui te olete huvitatud sellest teemast ja soovite rohkem teada saada, siis olete õiges kohas. See ettepanek on tõstatanud palju küsimusi ning arutelusid seoses mineviku mäletamise ja ajaloohariduse olulisusega. Olge valmis sukelduma selle põnevaks ja vastuoluliseks teemaks ning avastama erinevaid vaatenurki.
Venemaa parlamendi saadik Jana Lantratova tegi ettepaneku hakata koolides tähistama 24. veebruari sellega, et Ukrainasse tunginud Venemaa sõdurid jutustaksid seal lastele sõja käigust. Saadiku sõnul aitaks selline algatus harida õpilasi “patriotismi ja isamaa-armastuse vaimus”.
Lantratova saatis oma ettepaneku Venemaa haridusministrile Sergei Kravtsovile. Venemaa ametlikule kõnepruugile kohaselt nimetab saadik Vene sõda Ukraina vastu “sõjaliseks erioperatsiooniks”.
Pöördumise teksti edastab Venemaa riiklik uudisteagentuur TASS. Agentuuri andmetel soovib Lantratova, et Venemaa koolides toimuksid 24. veebruaril üritused, mille raames tähistataks “sõjalise erioperatsiooni” alguse teist aastapäeva.
Saadiku idee järgi osaleks üritustel “erioperatsiooni” veteranid ehk Ukrainasse tunginud Venemaa sõdurid. Üritus kannaks nimetust “erioperatsiooni alguspäev”. Õpilastele jutustataks Venemaa ametlikest põhjustest sõja alustamiseks, sõja eesmärkidest ja käigust. Kui veterani kohale kutsumine ebaõnnestub, tuleks näidata õpilastele propagandavideoid.
Lantratova väidab, et “sõjaline erioperatsioon on kaasaegse Venemaa võtmesündmus”.
Samuti kurtis saadik, et Venemaa “meediaruumis esineb selliste materjalide puudujääk, mis kajastaksid erioperatsiooni patriootilisest vaatevinklist”. Lantratova süüdistab “kollektiivset Läänt” Venemaa vastu infosõja pidamises, mis “mõjutab negatiivselt noorte patriootilist haridust”.
Venemaa alustas täiemahulist sissetungi Ukrainasse 2022. aasta 24. veebruaril. Venemaa agressioonisõja käigus Ukraina vastu tappis Venemaa tuhandeid Ukraina tsiviilisikuid, eriti verirohkeks oli Mariupoli piiramine, milles hukkus erinevatel hinnangutel üle 25 000 inimese.
Vene sõdurite toimepandud sõjakuritegusid uurivad Ukraina võimud on avastanud tuhandeid sõjakuritegude juhtumeid. Rahvusvaheline Kriminaalkohus (ICC) on esitanud süüdistused Venemaa juhtkonnale massilises Ukraina laste röövimises ja Venemaale viimises.
Kokkuvõttes on selge, et Venemaa Riigiduuma saadiku ettepanek sõja alguspäeva tähistamise kohta koolides tekitab Eestis ja teistes Balti riikides suurt vastuseisu. Sõjaõhkkonna õhutamine ja sõja alguspäeva tähistamine koolides on vastuolus rahuprotsesside ja ajaloo õiglase esitamise põhimõtetega. Eestis on oluline jätkata avatud arutelu selle teema üle ning hoida koolides rahumeelset ja ajalooliselt õiglast lähenemist. Samuti on oluline jätkata partnerlussuhteid teiste riikidega, et tagada Euroopa rahule ja stabiilsusele suunatud ühtne seisukoht.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus