Tere tulemast Haapsallu, kus raudtee projekteerimine on juba pikka aega käimas olnud, kuid ehituseks vajalikud vahendid pole veel riigi poolt eraldatud. See raudteeprojekt oleks oluline mitte ainult kohalikele elanikele, vaid ka turistidele, kes sooviksid avastada selle ilusa mereäärase linna võlusid. Kohalikud elanikud on pika aja jooksul oodanud raudtee valmimist ja selle kasutuselevõtt tooks kaasa mitmeid majanduslikke ja turismi arenguid. Olukord on jätkuvalt pingeid täis, kuid lootus ja usk projekti valmimisse on endiselt inimeste südameis tugev.
Kõik Haapsalu raudteelõigud Turbast Rohukülani on projekteeritud, kuid valitsus pole ehituseks raha eraldanud. Ehituse maksumus on hinnanguliselt 115 miljonit eurot.
“Ehitusraha on valitsuse otsus,” ütles sihtasutuse Läänemaa raudteeprogrammi direktor Rein Riisalu. “Viimane kord poliitikud ütlesid – kui projekti ei ole, mis ehitusrahast me räägime? Nüüd on projekt valmis. Võime öelda, et saame uuele ringile minna,” sõnas Riisalu.
Viimase lõigu ehk Rohuküla–Haapsalu lõigu ehitusloataotlus on Riisalu sõnul menetluses. “Need lõigud, mis on Turbast Haapsaluni, seal on raudtee ehitusluba olemas,” lausus Riisalu.
Riisalu sõnul on järgmine samm projektiga edasiminekul eramaade omanikelt maa välja ostmine, ning pärast seda saaks ehitustegevus alata.
“Nüüd ongi kaks sammu. Raudteetrass puudutab osaliselt eramaid. Tuleks alustada nende eramaade omanikega läbirääkimisi, et vajalikud lõigud riigile omandada. Ristist Rohukülani on selliseid kohti päris palju,” sõnas Riisalu.
“Järgmine samm on juba see, et kas terves tükis või siis osade kaupa hakata raudteed ehitama,” ütles Riisalu.
Riisalu sõnul on raudtee arendamise kavas 115 miljonit eurot. Haapsalu raudteelõigu ehitus võiks Riisalu hinnangul samas suurusjärgus maksma minna.
Riigikogus on moodustatud Haapsalu raudtee toetusrühm, kuhu kuulub liikmeid kõikidest riigikogu erakondadest.
“Reili Rand on rühma esinaine. Läbi tema on suheldud nii Kristen Michali, Madis Kallase, kui ka Mart Võrklaevaga. Nii et selles mõttes töö käib,” lausus Riisalu.
“Riigieelarve on vastu võetud. Sealhulgas on ka CO2 raha. Selle raha kasutamisel on teatud piirangud, aga elektrifitseeritud raudtee ehitamine mahub nendesse piiridesse,” ütles Riisalu.
Riisalu hinnangul saaks Eesti Raudtee juba sel aastal ehitushanke välja kuulutada.
Raudtee Turbast Haapsaluni on kavandatud nii, et võimaldab rongil sõita kuni 160-kilomeetrise tunnikiirusega. Haapsalu ja Rohuküla vahel hakkaks rong sõitma aeglasemalt, kuni 120-kilomeetrise tunnikiirusega.
Kokkuvõttes võib öelda, et Haapsalu raudtee projekteerimine ilma ehitusraha eraldamiseta on pettumust valmistav. Kuigi raudtee taastamine oleks oluline samm piirkonna infrastruktuuri arendamisel ja turismi elavdamisel, tundub, et riik ei pea seda prioriteediks. See jätab kohalikud elanikud ja ettevõtted pettunud ja lootusetuna, kuna raudtee taastamine oli nende jaoks oluline lootus parema tuleviku suunas. Loodame, et tulevikus leitakse siiski lahendus ja raudtee saab teoks, et toetada Haapsalu piirkonna arengut.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus