Tere tulemast Riigikogusse, kus saab näha südantsoojendavaid laste joonistusi Ukrainasse jäänud lemmikloomadest. See unikaalne näitus toob esile laste empaatiat ja kaastunnet nende loomakaaslaste vastu, kes on sattunud keerulistesse oludesse. Joonistused kutsuvad üles mõtlema ja tegutsema loomade heaolu nimel ning annavad võimaluse näha maailma laste silmade läbi. See on haruldane võimalus saada osa laste ilusast ja puudutavast väljendusest ning toetada olulist põhjust. Tulge ja kogege seda ainulaadset näitust ning jagage koos meiega armastust ja hoolivust loomade vastu.
Riigikogus avati näitus “Tallinna Noa laev” Ukraina laste joonistatud lemmikloomadest, kes jäid kodumaale maha ja kelle juurde loodetakse ühel päeval tagasi jõuda. Kuigi täiskasvanute jaoks on kujutatud lood siirad ja valusad, siis lastele mõjus joonistamine omamoodi teraapiliselt.
Näituse ja kunstiteraapia idee tekkis Ukraina kultuurikeskuse juhil Anatoli Ljutjukil kuuldes lapsi jutustamas lugusid oma kodudest ja loomadest, kes Venemaa agressiooni tõttu Ukrainasse jäid. Lugudest selgub, et mitte ainult koeri ja kasse ei jää lapsed meenutama.
“Üks väike poiss ütles, et vaata, sipelgas, aga tema tunneb mind. Ja kuidas nii? Noh, see on sipelgapesa ja kui mina panen näpu, siis ainult üks ronib siia. See minu tuttav sipelgas,” rääkis Ljutjuk.
Tööde autorid on pärit erinevatest Ukraina piirkondadest, mistõttu peegeldavad ka nende joonistused kodumaa mälestusi erinevalt. Nii joonistas üks laps oma kassi taustal, mis esmapilgul paistis kui lumesadu.
“Ja siis Anatoli küsis, et oi, nii hea kass, aga kas ta on jäänud lumetuisu alla või mis temaga juhtus. Laps vastas ja teised kaks tema sõpra tõestasid seda, et see ei ole lumi, need on fosforpommid, mis kukuvad alla. Ja teada on, neid ei saa kustutada ja siis lapsed olid hästi hirmunud sellest,” lausus tõlk Katja Novak.
Kuna paljude laste pereliikmed on jätkuvalt Ukrainas, sealhulgas Venemaa okupeeritud aladel, ei räägi kunstnikud oma töödest ise. Nende juhendajad aga kinnitavad, et kuigi esmapilgul tundus ülesanne ehmatav, olid lapsed hoopis vaimustuses.
“Meie ootasime, et nad hakkavad võib-olla nutma, võib-olla pahandama, aga see on täiskasvanu mõtlemine, lapsed hakkasid nii innustatult ja kuidagi heameelega üksteisele rääkima neid lugusid,” rääkis
Näituse avamisel pakkusid teosed mõtlemisainet nii suurtele kui väikestele.
“Peaaegu kõik nendest (lugudest) olid hästi kurvad, mul oli hästi kurb mõelda, et lapsed pidid jätma enda loomad Ukrainasse ja ise tulema ära,” ütles näitust külastanud Sofia.
Näitus jääb avatuks 22. veebruarini ja projektiga plaanitakse jätkata ka mujal maailmas. Riigikogu kavatseb aga võtta vastu avalduse, millega mõistab hukka Venemaa tegevuse Ukraina laste küüditamisel.
Kokkuvõtteks võib öelda, et Riigikogus toimunud laste joonistuste näitus Ukrainasse jäänud lemmikloomadest oli südantsoojendav ja emotsionaalne sündmus. Laste loomingulised tööd tõid esile nende kaastunde ja mure Ukrainas vaevlejate loomade saatuse pärast ning kutsusid üles tegutsema nende abistamiseks. Näitus pakkus ka võimalust tõstatada oluline teema kaasaegsest ühiskonnast ning õpetada lastele empaatiat ja kaastunnet teiste olendite suhtes. Üritus näitas, kui oluline on märgata ja hoolida neist, kes vajavad abi ja toetust.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus