Lääs muretseb Hiina uue Antarktika uurimisjaama pärast | Välismaa

2249043hada2t24

Tere tulemast Eestisse! Lääneriigid on mures Hiina plaanide pärast rajada uus uurimisjaam Antarktikas ja selle võimaliku sõjalise otstarbe üle. See teema pakub huvi kogu maailmale ning tekitab palju spekulatsioone. Kas Hiina kavatseb laiendada oma mõjuvõimu Antarktikas või on nende eesmärk lihtsalt teaduslikus uurimises? See on kindlasti teema, mis vajab tähelepanelikku jälgimist ja arutelu. Paljud riigid, sealhulgas Eesti, jälgivad olukorda huviga ning ootavad põnevusega uusi arenguid seoses Hiina tegevusega Antarktikas.

Antarktikast on saanud strateegilise geopoliitilise konkurentsi lahinguväli ning Hiina avas piirkonnas uue uurimisjaama. USA, Austraalia ja Uus-Meremaa muretsevad nüüd, et Peking võib jaama kasutada lääne relvajõudude järele luuramiseks.

Hiina välisministeerium teatas, et uurimisjaam Qinling edendab rahu ja säästvat arengut Antarktikas. USA, Austraalia ja Uus-Meremaa jälgivad aga jaama tegevust tähelepanelikult, vahendas The Times.

Hiina uus uurimisjaam sai nime Aasias asuva Qinlingi mäestiku järgi. See jaam paikneb  USA uurimisbaasi McMurdo lähedal. Lääneriigid muretsevad, et jaam suudab jälgida lääneriikide merejõudude tegevust ning rakettide väljalaskmist. 

USA mõttekoda Center for Strategic and International Studies (CSIS) hoiatas juba Qinlingi ehituse ajal, et tegemist on viimase kümnendi kõige olulisema arenguga Antarktika piirkonnas. Mõttekoda teatas, et pärast valmimist on rajatis varustatud kaasaegse satelliitjaamaga. 

Oluline on see, et jaama asukoht võimaldab sel koguda USA liitlaste luureandmeid ning telemeetrilisi andmeid rakettide kohta, teatas CSIS. 

USA ja Hiina väidavad, et järgivad mõlemad rahvusvahelist lepingut, mille kohaselt ei tohi Antarktika jaamasid kasutada sõjalistel eesmärkidel. Samuti võimaldab see leping uurimisjaamade  vastastikust kontrolli. USA kasutas seda õigust ka Qinglingi kontrollimiseks. 2020. aastal ei leidnud USA inspektorid tõendeid selle kohta, et jaama hakatakse kasutama sõjalisteks eesmärkideks. 

Loe rohkem:  Soomes algab kahenädalane streik | Välismaa

Kriitikud leiavad samas, et mõlemad suurriigid tahavad suurendada lõunapoolusel oma mõjuvõimu.  Ameerika uurimisbaaside tegevust toetab ka USA sõjavägi. Pole kahtlust, et ka Hiina sõjavägi kasutab sellist jaama enda huvide edendamiseks. 

Kokkuvõttes tundub, et Lääs on mures Hiina uue Antarktika uurimisjaama pärast, kuna see võib tuua kaasa poliitilise ja strateegilise mõjuvõimu muutuse selles piirkonnas. Hiina kasvav mõju maailmaasjades ning nende laienev tegevus Antarktikas on tekitanud muret Lääne riikides. Antarktika avastamine ja uurimine on oluline nii keskkonna kui ka teadusliku seisukohalt ning on oluline tagada, et see toimuks rahumeelselt ja kooskõlas rahvusvaheliste reeglitega. Lääs peab jätkuvalt jälgima Hiina tegevust Antarktikas ning vajadusel kaitsma oma huve selles olulises piirkonnas.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga