Üldtantsupeole pääsevad vaid valitud piirkondade põhikooliealised tantsulapsed | kultuur

1980560heea0t24

Tere tulemast Eestisse! Üldtantsupidu on üks traditsiooniline ja oluline sündmus meie kultuuris, kus vaid valitud piirkondade põhikooliealised tantsulapsed pääsevad osalema. See sündmus toob kokku tuhandeid tantsijaid ja muusikuid üle kogu riigi, et tähistada meie rikkalikku kultuuripärandit ja ühtsustunnet läbi tantsu ja muusika. Üldtantsupidu on tõeliselt võimas ja emotsionaalne kogemus nii osalejatele kui ka publikule, pakkudes unustamatuid hetki ja sügavat uhkust oma kodumaa kultuuri üle. Tule ja avasta Eesti kultuuri elavat südant üldtantsupeol!

Järgmisel aastal toimuvale üldtantsupeole pääsevad vaid valitud piirkondade põhikooliealiste laste tantsurühmad. Kuigi tantsupeole ihkajaid on palju, seab staadion oma piirid ning üldtantsupeole kohaselt on põhirõhk täiskasvanute tantsurühmadel.

2025. aasta tantsupidu räägib suguvõsa kokkutulekust ning iga piirkond esitab oma pärimuslugusid. Kui varem on üldtantsupeole saanud kandideerida kõikide maakondade tantsulapsed, siis järgmisel aastal toimuval peol see nii ei ole.

“See on konkreetselt minu kui pealavastaja nägemus, ma olen pealavastaja ja sellega ma selle ideekonkursi võitsin, et sel korral liikuda peoga natuke teisiti – et luua hoopis piirkonnaliigid, eelnevate traditsiooniliste rühmaliikide asemele, mis olid üle-eestilised,” selgitas tantsupeo pealavastaja Helena-Mariana Reimann.

Üks seitsmest maakonnast, kust põhikooliõpilasi tantsupeole ei oodata, on Ida-Virumaa.

“Eks see oli ikka suureks pettumuseks, sest järjepidevust on alati olnud ning lapsed on üldpidudel alati osalenud,” tõdes Anne Uttendorf, laulu- ja tantsupeo kuraator Ida-Virumaal.

Järjepidevuse katkemist toonitas ka tantsuõpetaja Imbi Tito. “Just sai suvel vahva seltskonnaga noorte tantsupeolt tuldud, lapsed said nii hea elamuse ja küsid, millal uus pidu tuleb. Ma lubasin, et loodame, et 2025. aasta saame peole – et ootame, millised liigid tulemas on,” nentis tantsuõpetaja.

Kirde-Eestist ei saa peole kandideerida ka pererühmad. “See on meie jaoks päris kurb, sest 2019. aastal ja eelmisel suvel käis meie segarühm pererühmana väljas. See oli meie jaoks suur võimalus, aga nüüd ei ole meil ka pererühma võimalust. Selleks, et segarühm peole saada, peame leidma need müstilised kaheksa paari,” sõnas tantsuõpetaja Ave Jääger-Nurgamaa.

Loe rohkem:  Juhan Uppin: pärimusmuusika tähendab vabadust ja hetkes olemist | Kultuur

Üks lahendus tantsulastel on: suurele peole võib minna koorilauljana. “Mudilased, lastekoorid, poistekoorid, segakoorid on laulpeole oodatud. Kel on tõesti soov peost osa saada, leiab võimaluse,” sõnas Uttendorf.

Laulu- ja tantsupidu “Iseoma” toimub järgmise aasta juulis.

Üldtantsupidu on oluline osa Eesti kultuurist ning see on võimalus näidata oma tantsuoskusi ning ühenduda teiste tantsuhuvilistega üle terve riigi. Piirkondade põhikooliealised tantsulapsed on õnnelikud saades võimaluse osaleda üldtantsupeol, kuid see võib ka tekitada pettumust nendes, kes ei saa osa võtta. On oluline, et kõik lapsed saaksid võimaluse kogeda üldtantsupidu ning et kultuurilised sündmused oleksid kättesaadavad kõigile hoolimata nende elukohast. Tantsupidu peaks olema võimalik kogemus kõigile noortele, et tugevdada Eesti kultuuri ja ühtsustunnet.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga