Tere tulemast, head inimesed! Täna võtame vaatluse alla otsuse, mis võib otseselt mõjutada meie idanaabrit Ukrainat. Senati liider Chuck Schumer on teatanud, et järgmisel nädalal hääletab senat Ukraina abipaketi üle. See otsus on äärmiselt oluline mitte ainult Ukraina, vaid kogu meie piirkonna stabiilsuse seisukohast. Seega on oluline olla kursis selle arengutega ja mõista nende mõju meie ühiskonnale ja välissuhetele. Olge valmis uurima, kuidas see sündmus võib meid kõiki mõjutada.
USA senati demokraatide juht Chuck Schumer teatas neljapäeval, et senat hääletab Ukraina abipaketi üle järgmisel nädalal.
Schumer ütles, et hääletus tuleb juba järgmise nädala kolmapäeval.
“Me ei saa lihtsalt oma kohustustest kõrvale hiilida, lihtsalt seetõttu, et ülesanded on keerulised,” rääkis Schumer.
Vabariiklased on sidunud Ukraina abistamise piirijulgeolekuga. USA senatis jõudsid läbirääkijad hiljuti kokkuleppele lepingus, mis peaks piirama riiki sisenevate migrantide voolu. Väidetavalt tegi Bideni administratsioon piiriturvalisuse osas mitu järeleandmist, vahendas The Kyiv Independent.
Kokkulepe raames üritatakse kaost piiril leevendada, see piiraks ka väljaspool USA-d elavate inimeste võimalusi taotleda varjupaika. Samuti annaks see valitsusele suurema õiguse illegaalseid sisserändajaid riigist välja saata.
Eelnõule avaldas toetust ka demokraatide fraktsiooni kuuluv sõltumatu saadik Kyrsten Sinema. Tema sõnul annab see valitsusele õiguse piir sulgeda.
Sinema esindab Mehhikoga piirnevat Arizona osariiki.
“See loob uusi struktuure, tagamaks, et inimesed, kes ei kvalifitseeru varjupaiga saamiseks, ei saaks riiki siseneda ega siia jääda,” rääkis Sinema.
Eelnõu vajab senatis 60 poolthäält. Vabariiklasest senaator Thom Tillis aga ütles, et tõenäoliselt eelnõu edasi alamkotta ei liigu, kui selle poolt ei hääleta vähemalt 25 senaatorit. Senati vabariiklaste liider Mitch McConnell üritab siiski tagada, et eelnõu leiaks senatis piisavalt poolthääli.
Kui senat peaks eelnõu heaks kiitma, siis liigub see edasi esindajatekotta. Pole veel selge, kas esindajatekoda eelnõu heaks kiidab, sest mõned vabariiklased nõuavad piiriturvalisuse tagamiseks veelgi karmimaid meetmeid.
Olukorra teeb veelgi keerulisemaks see, et esindajatekoja vabariiklased üritavad veel sisejulgeolekuministrit ametist tagandada.
Ka Donald Trump on kutsunud vabariiklasi üles, et nad nõuaks karmimaid piirijulgeoleku seadusi. Vabariiklasest senaator ja Trumpi kriitik Mitt Romney samas ütles, et Trump püüabki takistada igasugust võimalikku kokkulepet, kuna tahab piirikriisi enda valimiskampaanias ära kasutada.
Kokkuvõttes võib öelda, et USA senati otsus hääletada Ukraina abipaketi üle järgmisel nädalal on oluline samm Ukraina toetamisel ja Venemaa agressiooni piiramisel. Schumeri sõnum kinnitab USA pühendumist Ukraina iseseisvusele ja julgeolekule ning näitab transatlantilist solidaarsust. See samm saadab selge signaali, et rahvusvaheline kogukond seisab Ukraina kõrval ning on valmis toetama Ukrainat tema püüdlustes rahu ja stabiilsuse taastamiseks. Loodame, et senat kiidab abipaketi heaks ning Ukraina saab vajalikku tuge oma raskes olukorras.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus