Tere tulemast! Janet Yellen, Ameerika Ühendriikide rahandusminister, kutsus G7 riike üles kiiresti konfiskeerima Vene valitseva eliidi varasid. See samm on osa rahvusvahelistest pingutustest vastuseismiseks Venemaa agressioonile Ukrainas ja muudes piirkondades. Yellen rõhutas, et on oluline näidata Putinile, et tema agressiivne käitumine toob kaasa reaalseid tagajärgi. G7 liikmed peavad ühiselt tegutsema ja seisma vastu korruptsioonile ning raha rahvusvahelisele rahastamisele, et tagada stabiilsus ja õiglus maailmas.
Tööstusriikide ühendus G7 peab kiirelt tegutsema, et konfiskeerida kasum külmutatud Vene varade pealt ja suunata see ümber Ukrainale, ütles teisipäeval USA rahandusminister Janet Yellen.
Ühendriikides ja Euroopas on tehtud üleskutseid luua Ukraina jaoks fond kasutades miljardite dollarite ulatuses külmatud Vene vara, sealhulgas pangakontod, investeeringud ja muud varad.
“Meie koalitsioon peab kiirelt leidma viisi vabastada nende külmatud varade väärtus, et toetada Ukraina jätkuvat vastupanu ja pikaajalist rekonstrueerimist,” ütles Yellen ajakirjanikele Brasiilia São Paulo linnas G20 rahandusministrite kohtumise eel.
“Sellele on tugev põhjendus rahvusvahelise õiguse alasest, majanduslikust ja moraalsest seisukohast. See annaks selgelt mõista, et Venemaa ei saa võita läbi sõja pikendamise ja see annaks talle stiimuli tulla läbirääkimiste laua taha, et sõlmida Ukrainaga õiglane rahu,” rääkis Yellen.
Yelleni sõnul peaksid G7 liikmed – Kanada, Prantsusmaa, Saksamaa, Itaalia, Jaapan, Suurbritannia, USA ja Euroopa Liit – kaaluma mitut varianti, sealhulgas varade endi konfiskeerimine ja nende kasutamine tagatisena laenudele rahvusvahelistelt turgudelt.
Vene rahandusminister Anton Siluanov nimetas ettepanekut “destruktiivseks” ja hoiatas, et see õõnestaks üleilmset finantssüsteemi, tehes riikide varad teistes riikides sõltuvaks poliitilistest otsustest, vahendas Brasiilia ajaleht O Globo.
Lääneriigid on külmutanud hinnanguliselt 397 miljardi dollari väärtuses Vene varasid, sealhulgas keskpanga varad, aga ka jahid, kinnisvara ja muu vara, mis kuulub diktaator Vladimir Putinile lähedastele oligarhidele.
Varade konfiskeerimisele on toetust avaldanud ka Suurbritannia ja Kanada. Samas tuntakse ka muret, et see võib hirmutada teisi riike, nende seas Hiinat, kes võivad sarnaseid meetmeid peljates oma investeeringuid läänes vähendada.
Kokkuvõttes võib öelda, et Janet Yelleni ettepanek G7 riikidele konfiskeerida kiirelt Vene varasid on julge samm võitluses korruptsiooni vastu. See näitab rahvusvahelise üldsuse kindlat seisukohta Venemaa režiimi illegaalsete tegevuste suhtes ning loodetavasti sunnib see Venemaad vastutust kandma oma tegevuse eest. Oluline on, et rahvusvahelised organisatsioonid ja riigid ühinevad jõudude parandamiseks ja korruptsiooni tõkestamiseks kogu maailmas. Eesti on valmis koostööks ja toetab selliseid meetmeid, mis aitavad tagada õigluse ja ausa mängu rahvusvahelistes suhetes.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus