WSJ: USA võib pakkuda Assange’ile kokkuleppemenetlust | Välismaa

2317695ha5f1t24

Tere tulemast Eesti! Viimaste uudiste kohaselt on Wall Street Journal teatanud, et USA võib pakkuda Julian Assange’ile kokkuleppemenetlust. See uudis on tekitanud palju kõneainet üle maailma ning paljud jälgivad pingsalt, kuidas see olukord võib edasi areneda. Assange’i juhtum on kujunenud rahvusvaheliseks poliitiliseks intriigiks ning selles võib olla suuri tagajärgi mitte ainult talle endale, vaid ka kogu maailma geopoliitilisele stsenaariumile. Jääge kuulama, et saada rohkem teavet selle olulise arengu kohta!

Ajalehe The Wall Street Journal allikate teatel võib USA justiitsministeerium pakkuda WikiLeaksi asutajale Julian Assange’ile kokkulepet. Assange peaks end siis süüdi tunnistama ja see hõlmaks siis tema karistamist lihtsustatud korras.

USA tahab mõista Assange’i üle kohut 500 000 Iraagi ja Afganistani sõda puudutava salajase sõjalise ja diplomaatilise dokumendi avaldamise eest 2010. aastal. Spionaažiseaduse alusel süüdimõistmise korral ootab teda kuni 175-aastane vanglakaristus.

Assange on praegu aga Suurbritannia vanglas. USA nõuab nüüd tema väljaandmist, see on toonud kaasa pikad kohtulahingud. Assange’i USA-le väljaandmise menetlus algas juba 2020. aastal. 

USA võib nüüd pakkuda kokkulepet, mis võib lõppeda Assange’i vabastamisega Briti vanglast. USA föderaalprokurörid võivad siis lubada Assange’il end süüdi tunnistada salastatud teabe vääras käsitlemises. Tegemist oleks siis aga väärkuriteoga ning Assange ei peakski USA-sse minema. 

Assange’i on peetud alates 2019. aastast tugevdatud turvameetmetega Londoni Belmarshi vanlgas. Võimalik tehing võtaks aga arvesse aja, mille ta veetis Londonis trellide taga. Kui see läheks arvesse, siis Assange saaks üsna varsti vanglast välja. 

Assange on Londoni vanglas, kuna ta rikkus kautsjonireegleid varasemas kohtuasjas, milles teda süüdistati Rootsis toime pandud seksuaalses rünnakus. Rootsi on nüüdseks süüdistustest loobunud.

Enne seda redutas Assange seitse aastat Ecuadori Londoni saatkonnas, et pääseda Rootsile väljaandmisest. Austraallane peeti kinni, kui Ecuadori valitsus vahetus ja tema diplomaatiline kaitse tühistati.

Loe rohkem:  Putini väitel on Poola või Läti ründamine välistatud | Välismaa

Kokkuleppemenetluse pakkumine Julian Assange’ile USA poolt on tekitanud segadust ja vastuolulisi arvamusi. Paljud toetavad seda sammu kui võimalust lõpetada pikaajaline kohtuvaidlus ning anda Assange’ile võimalus tagasi pöörduda oma pere juurde. Samas on ka neid, kes kardavad, et see võib olla USA katse piirata sõnavabadust ja ajakirjandusvabadust. Ükskõik milline on lõpuks otsus, on oluline, et see toimuks õiglase ja läbipaistva menetluse raames ning austataks Assange’i põhiõigusi.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga