Tere tulemast! Täna räägime ebatavalisest sündmusest, mis on šokeerinud kogu Eesti rahvast. Venemaa raketirünnakus Harkivi linnas sai haavata 11 inimest, kes olid seal viibides. See traagiline juhtum on tõstatanud palju küsimusi ja muret meie riigi julgeoleku osas. Meie sügav kaastunne läheb kõikidele kannatanutele ja nende lähedastele. Täna püüame mõista, mida see rünnak tähendab meie ja meie naaberriigi suhetele ning milliseid meetmeid saab võtta, et tagada meie enda turvalisus.
Venemaa raketirünnakus sai Harkivis haavata 11 inimest. Ukraina vägede rünnakus sai Krimmis surma Vene lennuväepolkovnik. Meloni üritab Orbaniga läbi rääkida Ukraina abistamise üle.
Oluline 11. jaanuaril, kell 5.34:
– Ukraina vägede rünnakus sai Krimmis surma Vene lennuväepolkovnik;
– Meloni üritab Orbaniga läbi rääkida Ukraina abistamise üle;
– Venemaa raketirünnakus sai Harkivis haavata 11 inimest.
Venemaa raketirünnakus sai Harkivis haavata 11 inimest
Vene okupandid ründasid kolmapäeva õhtul rakettidega Harkivi linnas tsiviilrajatist ja samanimelises oblastis sai kokku haavata vähemalt 11 inimest, vahendas uudisteagentuur UNIAN võimuesindajate informatsiooni.
“Löök tabas tsiviilobjekti. Ohvrite tõenäosus on suur. Objekti kõrval asuvas parklas põlevad autod. Kõik vastavad teenistused on sinna juba läinud,” kirjutas linnapea Ihor Terehhov sotsiaalmeedias.
“Kolmapäeva õhtul sai Harkivi oblastis Venemaa rünnakutes haavata vähemalt 11 inimest,” teatas samal ajal Harkivi oblasti sõjalise administratsiooni ülem Oleh Sõnehubov.
“Kaks raketti tabasid Harkivi kesklinnas hotelli. Sõjaväelasi seal ei olnud. Selle asemel oli 30 tsiviilisikut, kellest mitmed said haavata,” täpsustas Terehhov hiljem.
“Üks haavatutest on väga raskes seisundis,” sõnas linnapea ja lisas, et vigastatute hulgas on ka Türgi ajakirjanikke. Esialgi täpsemaid üksikasju ei avaldatud.
Politsei kinnitas, et haavata sai vähemalt üks välisajakirjanik.
Rünnakus said kahjustada ka mitmed teised hooned, mille seas kaks korterelamut.
Meloni üritab Orbaniga läbi rääkida Ukraina abistamise üle
Itaalia peaminister Giorgia Meloni püüab jõuda kokkuleppele Ungari peaministri Viktor Orbaniga, et too ei tõkestaks Euroopa Liidus otsust toetada Ukrainat ja parandada suhteid president Volodõmõr Zelenskiga, vahendas neljapäeval uudisteagentuur UNIAN meediaväljaande Bloombergi informatsiooni.
Bloombergi andmetel teeb Itaalia esindaja ettepaneku, et Orbáni partei Fidesz ühineks Euroopa Konservatiivide ja Reformistide (ECR) fraktsiooniga,
Ettepanek tehakse Euroopa Parlamendi valimiste eelõhtul, kuid Meloni soovib sealjuures, et Orbán muudaks oma seisukohta ka Ukraina Euroopa Liidu liikmeks püüdlemise suhtes.
Ukraina vägede rünnakus sai Krimmis surma Vene lennuväepolkovnik
Venemaa kaotused täiemahulise sõja ajal on kasvanud ja teiste seas õnnestus Ukraina vägedel 4. jaanuaril ajutiselt okupeeritud Krimmis aset leidnud õhurünnakus tappa Vene õhujõudude polgukomandör polkovnik Vadim Ismagilov, vahendas neljapäeval uudisteagentuur UNIAN.
“See on Ukraina relvajõudude jaoks oluline edu,” ütles ajakirjanik Juri Butusov Vene allikatele toetudes.
“Ismagilovi likvideerimine tähendab sisuliselt Venemaa õhutõrje komandopunkti hävitamist ja näitab, et vaatamata uusimatele relvadele, radaritele, õhutõrjeraketisüsteemidele ei suuda Venemaa ennast isegi kaitsta Ukraina tiibrakettide rünnakute eest,” märkis ajakirjanik.
Butusov rõhutas, et 31. vastase õhutõrjediviisi koosseisu kuuluv raadiotehniline polk on Krimmi õhutõrje ülesehituses võtmetähtsusega ja see on varustatud kaugmaaradaritega, mis suudavad varakult tuvastada õhusihtmärkide, mille seas tiibrakettide stardid.
“See komandopunkt oli tugevasti kaitstud ehitis,” lisas Butusov.
Ukraina raketid ja droonid tungivad edukalt läbi Venemaa õhutõrjesüsteemi okupeeritud Krimmis ja tabavad kavandatud sihtmärke, leidis äsjases aruandes ka Ameerika Sõjauuringute Instituut (ISW).
Ukraina väed korraldavad mitmepäevast operatsiooni, et lüüa Venemaa sõjalisi sihtmärke okupeeritud Krimmis ning on saavutanud edukaid tabamusi kogu poolsaarel.
ISW kirjutas Vene allikatele viidates, et ööl vastu laupäeva purustas Ukraina nelja tiibraketiga Storm Shadow okupeeritud Krimmis asuva Saki lennuvälja administratiivhoone.
Venemaa kaitseministeerium teatas sel puhul, et Vene väed hävitasid Musta mere ja Krimmi kohal viis Ukraina drooni ja neli raketti ning 6. jaanuaril Musta mere loodeosa kohal kuus Ukraina raketti Neptun.
Samal ajal avaldas Ukraina Ukraina õhujõudude ülem kindralleitnant Mõkola Oleštšuk satelliidipildid, millel on näha Ukraina eduka rünnaku sihtmärk Saki lennuväljal.
Lisaks teatas Ukraina Sõjaväeluure Peadirektoraat (GUR) 4. jaanuaril edukast löögist Venemaa radaripositsioonidele Saki lennuväljal ja varustuslaole Grišino lähedal.
Analüütikud kirjutavad, et Ukraina väed on alates 4. jaanuarist andnud löögi ka õhutõrje radarisüsteemile ja Jevpatorias asuvale sidekeskusele, mis vastutab Venemaa õhutõrje koordineerimise eest okupeeritud Krimmis. Samuti tabati laskemoonaladusid Pervomaiski lähedal (82 km Simferoopolist põhjas) ning Vene komandopunkti Sevastopoli lähedal.
Samal ajal ütles Kremliga seotud tuntud Vene sõjaväekorrespondent, et Ukraina väed korraldavad lööke, mille eesmärk on nõrgestada Venemaa õhutõrjesüsteemi okupeeritud Krimmi kohal.
Venemaa raketirünnak Harkivi linnale on järjekordne kohutav näide sõjategevuse mõjust tsiviilelanikele. On äärmiselt kahetsusväärne, et relvakonfliktid jätkuvad ning süütud inimesed saavad kannatada. Eesti väljendab solidaarsust ja toetust kõigile Venemaa sõjategevuse ohvritele ning kutsub üles rahvusvahelist kogukonda väljendama selget hukkamõistu selliste tegevuste vastu. Samuti on oluline jätkata humanitaarabi osutamist ja konflikti lahendamisele suunatud jõupingutusi, et tagada rahu ja stabiilsus selles piirkonnas.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus