Tervitused Eestisse! Venemaa ja Valgevene sportlased ei saa osaleda 2024. aasta Pariisi Olümpiamängude avatseremoonial, see on suur uudis maailma spordimaastikul. Pärast mitmeid skandaale ja dopinguskandaale on rahvusvaheline olümpiakomitee otsustanud võtta karmi seisukoha nende riikide sportlaste suhtes. See tekitab küsimusi õigluse ja puhtspordi kohta, samuti mõjutab see mõlema riigi sportlaste võimalusi võistelda rahvusvahelisel tasandil. Olümpialiikumine on jätkuvalt keskmes, kui tegemist on ausa ja tervisliku spordiga.
Rahvusvaheline Olümpiakomitee ROK teatas teisipäeval, et Venemaa ja Valgevene sportlastel ei ole lubatud osa võtta Pariisi olümpiamängude avatseremooniast.
Tavapärase olümpiamängude avatseremoonia asemel, mille käigus marsitakse lippe kandes staadionile, sõidab üle kümne tuhande sportlase Pariisis 26. juulil Seine’i jõel paatidega kuus kilomeetrit Eiffeli tornini.
ROK teatas teisipäeval, et Venemaa ja Valgevene sportlastel ei ole võimalik tseremoonial osaleda, aga neil võimaldatakse siiski avatseremoonia aladel viibida. ROK eeldab, et Pariisi mängudel osaleb tõenäoliselt 36 Venemaa passiga ning 22 Valgevene passiga neutraalset sportlast. Praegu on Pariisi OM-pileti taganud 12 venelast ja seitse valgevenelast.
ROK-i täitevkomitee teatas ühtlasi, et neutraalsete sportlaste poolt võidetud medalid ei kajastu üldises medalitabelis.
Organisatsioon lisas ka, et seitsme viimase kodakondsust vahetanud Pariisi olümpialootuse sekka kuulub ka kaks venelast. Ujuja Anastassija Kirpitšnikova hakkab nüüdsest esindama Prantsusmaad ja maadleja Aleksandr Komarov Serbiat.
Kokkuvõttes on selge, et Venemaa ja Valgevene sportlaste osalus Pariisi olümpiamängude avatseremoonial on välistatud. See on tulemusena nende riikide osalemisest juba toimunud dopinguskandaalidest ning rahvusvahelise olümpialiikumise range tõkestamispoliitika rakendamisest. Kuigi see võib olla pettumus mõnele sportlasele ja nende fännidele, on oluline järgida üldisi eeskirju ja norme, mis tagavad ausa ja puhta sportimise kõigile osalejatele. Selles olukorras on olümpiavaimu ja õigluse säilitamine esmatähtis ning see peaks jääma kogu spordiürituse keskmesse.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus