Vene valimiskomisjon jättis Nadeždini presidendikandidaadiks registreerimata | Välismaa

2249880he428t24

Tere tulemast! Vene valimiskomisjon on jätnud väljapaistva poliitiku Jelena Nadeždini presidendikandidaadiks registreerimata. See otsus on tekitanud palju kõneainet nii Eestis kui ka välismaal ning tõstatanud küsimusi demokraatia ja õigluse kohta Venemaa poliitilises süsteemis. Nadeždini kõrvalejätmine valimistelt on tekitanud laialdast kriitikat ja pingeid, mis võivad mõjutada mitte ainult Venemaa sisepoliitikat, vaid ka riikidevahelisi suhteid. Oleme siin, et arutada selle olulise sündmuse tagamaid ning mõista selle mõju nii kohalikul kui ka rahvusvahelisel tasandil.

Venemaa Keskvalimiskomisjon jättis sõjavastase kandidaadi Boriss Nadeždini registreerimata märtsis toimuvatel presidendivalimistel, teatas poliitik.

Nadeždini sõnul pole ta valimiskomisjoni otsusega nõus ning ta kavatseb selle edasi kaevata Venemaa Ülemkohtusse-

Kokku kogus Nadeždin enda väitel üle 200 000 allkirja oma kandidatuuri üles seadmiseks. Parlamendiväliste erakondade kandidaadid vajavad Venemaa seaduste järgi vähemalt 100 000 valija allkirja enda kandidatuuri üles seadmiseks.

Valimiskomisjoni sõnul võttis see vastu 104 734 allkirja Nadeždini toetuseks ning pärast 60 000 allkirja kontrollimist tunnistas see kehtetuks 9147 allkirja. Kuna kehtetute allkirjade osakaal on kõrgem kui viis protsenti, jättis komisjon Nadeždini registreerimata.

Ametlikel andmetel andis Nadeždini poolt allkirja 11 surnud inimest ja 858 allkirja tunnistati kehtetuks siseministeeriumile päringu tehes. Veel 1767 allkirja tunnistati kehtetuks, sest allkirju kogunud inimest polnud allkirjade kogujate nimekirjas, 995 allkirja tunnistati kehtetuks, sest allkirjade koguja andmed erinesid nimekirjas olevatest. Veel 123 allkirja puhul kahtlustati, et allkirjade kogujaks oli ametlikes dokumentides olevast teine isik.

Nadeždin oli ainus kandidaat, kes avalikult esines sõja vastu ja lubas sõlmida rahulepingu Ukrainaga. Tema kasuks allkirjade kogumist toetasid Venemaa opositsiooni esindajad, kirjutab Venemaa opositsiooniline väljaanne Meduza. Väljaande sõnul ei luba Kreml registreerida valimistele ühtegi sõjavastast kandidaati.

Loe rohkem:  ERR Helsingis: Stubb lubab jätkata Niinistö kursil | Välismaa

Samas on Nadeždini sõjavastasust seatud ka kahtluse alla. Läänes on tekkinud küsimusi, mida kalduvad jagama ka läände põgenenud Venemaa opositsioonitegelased, kas Nadeždin pole järjekordne Kremli kontrollitava opositsiooni käpikkandidaat. Selle poolt näikse kõnelevat ka asjaolu, et varem on Nadeždin demonstreerinud oma head läbisaamist Putiniga ning ajanud ka üsna Putini-meelset juttu.

Samuti nimetab Nadeždin Venemaa sõda Ukraina vastu “sõjaliseks erioperatsiooniks” ning ta on vastu Venemaa poolt ebaseaduslikult annekteeritud Ukraina alade tagastamisele Ukrainale.

Meduza väidab siiski, et ehkki alguses oligi Nadeždin kontrollitava pseudoopositsiooni esindaja, on ta praeguseks tõepoolest Putini vastaseks muutunud. Seda väidet kinnitada ega ka ümber lükata pole praegu saadaoleva info põhjal võimalik.

Venemaa presidendivalimised toimuvad märtsi keskpaigas. Venemaa Keskvalimiskomisjon on juba kinnitanud riigiduumas esindatud režiimile lojaalsete erakondade kandidaatide kommunisti Nikolai Haritonovi, liberaaldemokraadi Leonid Slutski ja “Uute Inimeste” Vladislav Davankovi valimistele lubamise. Venemaa president Vladimir Putin osaleb samuti valimistel.

Senistel Venemaa valimistel on aktiivselt kasutatud tulemuste võltsimist. Ainult Kremlile lojaalsete kandidaatide osalemine ning Vene riikliku propaganda mõju ja repressioonide karmistamine ei jäta analüütikute arvates ruumi kahtluseks, et valimised võidab ka seekord Putin, kelle võimuloleku periood Venemaa eesotsas ületab sel juhul isegi Stalini oma.

In conclusion, the decision of the Russian election commission to reject Nadezhda’s registration as a presidential candidate has raised concerns and questions about the fairness and transparency of the upcoming elections. This action has further highlighted the limitations and obstacles faced by opposition candidates in Russia. It is crucial for international observers to closely monitor the upcoming presidential elections in Russia to ensure that they are conducted in a free and fair manner, and to hold the Russian government accountable for any actions that undermine democratic principles.

Loe rohkem:  Budanov: lähiajal leiab aset Ukraina ja Vene sõjavangide vahetus | Välismaa

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga