Tere tulemast Estoniasse! Viimastel päevadel on üle maailma kõneainet pakkunud skandaal, millesse on segatud Harvardi ülikooli tippjuht. Nimelt on ta sattunud plagiaadiskandaali ning see on tekitanud palju kõneainet nii USA-s kui ka välismaal. See on teema, mis puudutab mitte ainult akadeemilist maailma, vaid ka ühiskonda laiemalt. Uudis on tekitanud palju kõneainet ja vastukaja ning meie siin Eestis oleme huvitatud sellest, kuidas see mõjutab maailma tippülikoole ja nende mainet.
Hiljuti lahkus plagiaadisüüdistuste ja antisemitismiskandaali tõttu ametist Harvardi ülikooli rektor Claudine Gay, nüüd sattus plagiaadiskandaali veel ka Harvardi mitmekesisuse ja kaasamise programmide juht Sherri Ann Charleston.
Harvardile laekus anonüümne kaebus, milles toodi välja rida näiteid, kuidas Sherri Ann Charleston ei viidanud nõuetekohaselt teiste inimeste uurimistöödele. Kaebus sisaldab väidet, et Sherri Ann Charleston ei viidanud õigesti ka oma abikaasa uurimistööle, teatas konservatiivne väljaanne Washington Free Beacon.
Väljaanne viis seejärel läbi analüüsi ning leidis samuti, et Sherri Ann Charleston ei viidanud nõuetekohaselt teiste inimeste uurimistöödele. Väidetavalt tegeles Sherri Ann Charleston akadeemilise petturlusega 2009. aastal, kui ta oli veel Michigani ülikoolis.
Sellega aga kaebus veel ei piirdu. Anonüümne kaebaja leiab, et Sherri Ann Charleston ei viidanud 2012. aastal ka oma abikaasa tööle. Tema abikaasa LaVar Charleston töötab praegu Michigani ülikoolis ja on seal mitmekesisuse ja kaasamise programmi tippjuht.
Sherri Ann Charleston ei vastanud ajalehe New York Post kommentaaritaotlustele. Ka Harvardi ülikool ei vastanud, kas nad uurivad Sherri Ann Charlestoniga seotud süüdistusi.
Uus plagiaadiskandaal tuleb Harvardi juhtkonna jaoks raskel ajal. Hiljuti jäi ülikool ilma rektorist, kuna Claudine Gay ei suutnud esindajatekoja komisjoni istungil vastata, kas üleskutsed juutide genotsiidiks rikuvad Harvardi kodukorda. Samuti sai Claudine Gay mitu plagiaadisüüdistust.
Kokkuvõtteks võib öelda, et plagiaadiskandaalide ilmsikstulek ja nendega kaasnevad tagajärjed jäävad ka tuntud ülikoolide tipptegijatele. See näitab, kui oluline on teadusliku aususe ja intellektuaalomandi kaitse põhimõtete järgimine, sõltumata sotsiaalsest või majanduslikust staatusest. Samuti peaksid sellised juhtumid meeldetuletuseks kõigile, et korrektne allikate kasutamine ja viitamine on teadustöös fundamentaalsed ning nende reeglite eiramine võib kaasa tuua mainekahjustusi ja professionaalse tagasilöögi.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus