Tere tulemast Eestisse! Veebruari keskel saab nädala jooksul taotleda ahjutoetust, mis on suurepärane võimalus aidata neid, kes vajavad abi küttekulude katmisel. See programm on oluline osa Eesti valitsuse jõupingutustest tagada kõigile inimestele soe ja turvaline elukeskkond. Ahjutoetuse taotlemine on lihtne ja kiire protsess ning see annab võimaluse toetada just neid, kes seda kõige rohkem vajavad. Kütteabi programm on oluline samm eestlaste heaolu ja turvalisuse tagamisel ning näitab meie pühendumust omavahelisele solidaarsusele ja heaolule.
15. veebruaril avab Kredex nädalaks ahjutoetuse esimese taotlusvooru. Esimese voorus saavad eeskätt väiksema sissetulekuga inimesed taotleda toetust ahju ehitamiseks, kordategemiseks ning kaugküttevõrguga liitumiseks.
Taotlusvoor avatakse 15. veebruaril kell 9 ja taotlusi saab esitada kuni 21. veebruari südaööni. Kui esialgu lähtus kiimaministeerium põhimõttest “kes ees, see mees”, siis nüüd mängib olulist rolli taotleja sissetulek. Väiksema sissetulekuga koduomanikud on eelisjärjekorras. Sissetuleku suuruse tõendamiseks tuleb koduomanikul taotlusega kaasa panna tolli- ja maksuameti (EMTA) tõend tulude kohta.
Esimese taotlusvooru kogueelarve on 10 miljonit eurot.
EAS-i ja Kredexi ühendasutuse eluaseme ja energiatõhususe osakonna juht Triin Reinsalu ütles ERR-ile, et taotlust ei saa endiselt esitada koduomanikud, kes elavad kortermajas.
Reinsalu sõnul peaksid kortermajade elanikud kogu ühistuga ette võtma maja küttesüsteemide tervikliku renoveerimise, kuid praegu on vastav taotlussüsteem suletud.
Reinsalu avaldas lootust, et peagi saavad ka kortermajade elanikud taotleda vanade kütteseadmete väljavahetamiseks toetust individuaalselt.
Toetuse saamiseks on oluline, et enne taotluse heakskiitmist ei alustataks töödega. Ka vana küttekollet ei tohi ennem taotluse heakskiitu lammutada.
“Kui avastatakse, et uue kütteseadme paigaldust või ehitust alustatakse enne taotluse heakskiitu, siis tuleb kütteseadme omanikul raha tagasi maksta,” toonitas Reinsalu.
Teises voorus, mis avaneb 2024. aasta teises pooles, toetatakse lisaks esimeses voorus toetatavatele tegevustele ka õhk-vesi soojuspumba, maasoojuspumba, pelleti- või halupuidukatla soetamist koos paigaldamisega.
Õhk-vesi soojuspumba, maasoojuspumba või pelletikatla paigaldamiseks saab toetust taotleda 2024. aasta teises pooles.
Suurim ühekordne väljamakstav toetuse summa on 10 000 eurot. Sõltuvalt piirkonnast on toetuse määr kas 50 või 70 protsenti kütteseadme kogu maksumusest.
70-protsendiline toetusmäär on ette nähtud Ida-Virumaal Jõhvis, Kiviõlis ja Sillamäel, Jõgevamaal Jõgeval ja Põltsamaal, Valgamaal Valgas, Otepääl ja Tõrvas.
50-protsendiline toetusmäär on Tallinnas Pirital, Nõmmel, Kesklinnas, Kristiines, Haaberstis ja Põhja-Tallinnas ning teistest linnadest Tartus, Viljandis, Rakveres, Kuressaares, Keilas, Võrus, Türil, Sauel, Paides, Tapal, Kärdlas, Elvas, Haapsalus, Karksi-Nuias, Kilingi-Nõmmel ja Pärnus.
Toetuse saamiseks peab taotleja elamu olema kasutusele võetud enne 2010. aasta 1. jaanuari.
Toetusvoor pidi avanema juba septembris, kuid siis oli kliimaministeerium sunnitud selle edasi lükkama toona aset leidnud ulatusliku tehnilise rikke tõttu.
Kokkuvõttes võib öelda, et veebruari keskel saab nädala jooksul ahjutoetust taotleda on oluline samm selle tagamiseks, et kõik Eesti kodanikud saaksid talvel soojas ja turvalises keskkonnas elada. See meetmete pakett aitab leevendada energiakulude survet neile, kellel on vähem ressursse, samal ajal kui see toetab säästlikumat energiakasutust. Ahjutoetuse taotlemine on lihtne ja kiire protsess, mis võimaldab kõigil, kellel on selleks õigus, saada vajalikku tuge oma kodu soojana hoidmisel. See on oluline samm Eesti ühiskonna heaolu ja võrdsuse tagamisel.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus