Välisluureametile teeb muret Vene-Hiina koostöö kaasmaalaste kaitsel | Eesti

1358201h8db9t24

Tere tulemast Eestisse! Välisluureamet väljendas muret seoses Vene ja Hiina koostööga seoses kaasmaalaste kaitsel. See teema on muutunud äärmiselt oluliseks meie riigile ning kogu maailmale. Üha tihedamad sidemed kahe suurriigi vahel võivad avaldada mõju ka meie rahvuskaaslastele. See teema nõuab meie tähelepanu ja arutelu, et tagada meie kaasmaalaste kaitse ja turvalisus. Astugem üheskoos selle teema arutelusse ning leidkem võimalusi, kuidas kaitsta meie rahvuskaaslasi sel keerulisel ajal.

Venemaa ja Hiina koostöösse on ilmunud uus valdkond, mis käsitleb mõlema riigi välismaal asuvate kodanike kaitset ning see võib tulevikus Eestile probleeme tekitada, hoiatab välisluureamet (VLA).

“Nõnda võib Venemaa sellele punktile viidates taotleda Hiinalt toetust oma nn kaasmaalaste kaitse poliitikale, ja kuigi mainitud ühisavalduse punkt ei kohusta hetkel pooli konkreetseteks tegudeks, suurendab see tulevikus julgeolekuriske ka Eestile,” märkis amet teisipäeval avaldatud aastaraamatus.

VLA viitas Vene presidendi Vladimir Putini ja Hiina liidri Xi Jinpingi möödunud aasta märtsis toimunud Moskva visiidi ajal tehtud riigipeade ühisavaldusele, milles on punkt julgeoleku tagamise kohta kahe riigi välismaal viibivatele kodanikele, asutustele ja projektidele.

“Pooled omistavad suurt tähtsust kahe riigi välismaal viibivate isikute ja asutuste julgeoleku tagamisele, nende õiguste ja huvide kaitsele, ning kavatsevad ka edaspidi edendada vastavate kahepoolsete ja mitmepoolsete mehhanismide ja arutelude algatamist ning laiendada pidevalt välisriikides viibivatele kodanikele, projektidele ja asutustele julgeoleku tagamisega seotud koostööformaate ja -valdkondi,” seisab Vene ja Hiina liidri ühisavalduses.

Välisluureamet rõhutas, et seda teemat puudutati kahe riigi juhtide ühisavalduse tasemel esmakordselt, mis tähendab, et edaspidi võivad Hiina ja Venemaa hakata teineteisele välismaal viibivate kodanike ja asutuste huvide ja õiguste kaitse küsimustes toetust avaldama.

“Tähelepanu väärib asjaolu, et tekstis nimetatakse kaitset vajavat sihtrühma ühes kohas ka “välismaal viibivateks isikuteks” (“находящиеся за рубежом лица”), mida võib vajadusel seostada vene rahvusest inimestega, olenemata nende kodakondsusest,” viitas VLA. “Ühisavalduse hiinakeelses versioonis figureerib koondmõiste “õigused ja huvid”, mida Hiina meedia on kasutanud muu hulgas välisriikide rahvusvähemuste poliitikat kritiseerides,” lisas välisluureamet.

Loe rohkem:  Prokuratuur peab MES-i juhtide koroonalaenude süüdistuse ilmselt uuesti esitama | Eesti

Välisluureamet avaldas teisipäeval oma üheksanda avaliku raporti “Eesti rahvusvahelises julgeolekukeskkonnas 2024”, milles andis hinnangu Eestit puudutavatele välistele julgeolekuohtudele.

Kokkuvõttes näitab Välisluureameti mure Vene-Hiina koostöö üha suureneva mõju Eesti kaasmaalastele. See paneb meid veelgi enam tähelepanu pöörama oma rahvuskaaslaste kaitsele ja toetamisele nii kodus kui ka välismaal. Samuti tuleb tõhustada koostööd teiste riikide luureasutustega, et paremini jälgida ning ennetada võimalikke ohte. Eesti peab jätkuvalt panustama kaasmaalaste kogukondade toetamisse ning nende sidemete tugevdamisse kodumaa ja Eesti riigiga, et tagada nende turvalisus ning heaolu.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga