Uue näitusega avatakse Niguliste muuseumi tornigalerii | Muuseumid

1823486hef84t24

Tere tulemast Niguliste muuseumi tornigaleriisse! Uus näitus avab uksed põnevale ja mitmekülgsele maailmale kunsti ja ajaloo armastajatele. Siseneme majesteetlikku tornisaali, kus iga maal, skulptuur ja eksponaat räägib oma lugu. Siin saab kogeda ajatut ilu ja kultuuripärandit, mis on tähtis osa Eesti rikkast ajaloost. Astuge meie juurde, et avastada Niguliste muuseumi unikaalset võlu ja sukelduda kunsti lummavasse maailma!

Niguliste muuseumi tornigaleriis on alates 9. märtsist avatud näitus “Sinna ja tagasi. Liivimaalaste palverännud keskaegses Euroopas”, mis tutvustab Liivimaa keskaegset palverännuainest. Selle näitusega avatakse ühtlasi Niguliste muuseumi tornigalerii.

“Liivimaalaste palverändude vastu on huvi tuntud aastakümneid ning mitmel juhul andis selleks tõuke mõni üksikleid, nagu 1953. aastal Tallinnast või 1992. aastal Pärnust avastatud palverännusuveniir. Kuid alles viimaste aastate ulatuslikud leiukogumid, eeskätt 2018. aastal Tallinnas Kalamajas välja tulnud erakordne 15. sajandi esemete kollektsioon, annavad senisest detailsema sissevaate linlaste hardusellu, mille üks osa oli kodu- ja välismaiste pühapaikade külastamine,” rääkis Tallinna ülikooli arheoloogia teaduskogu vanemteadur ja näituse kuraator Erki Russow.

Suur osa näituse eksponaatidest jõuab vaataja ette esimest korda. Nende seast väärivad esiletõstmist eelkõige palveränduri viltmütsi katke, kaks seni ainsana teadaolevat Riia toomkiriku püha vere kultusega seotud 15. sajandi palverännusuveniiri, samuti leiud, mis kinnitavad palverännumeenete kasutamist pärast pikalt teekonnalt naasmist. 

Näituse eksponaadid pärinevad Eesti ja Läti muuseumitest ja arheoloogiakogudest ning Saksamaalt. Kuraator on Erki Russow (TLÜ arheoloogia teaduskogu), kujundaja Villu Plink, graafiline disain, mannekeenid ja mulaažid Jaana Ratas.

Näitus on avatud 8. septembrini 2024.

Kokkuvõtteks võib öelda, et Niguliste muuseumi tornigalerii avamine uue näitusega on suurepärane võimalus avastada väärtuslikku kunsti ja ajalugu. Seal saab imetleda ainulaadseid teoseid ning sukelduda keskaegsesse atmosfääri. See on suurepärane võimalus nautida kunsti lummavat maailma ning saada aimu Eesti rikkalikust kultuuripärandist. Tornigalerii avamine pakub külastajatele ainulaadset kogemust ja võimalust avastada uusi seiklusi ning teadmisi. Seega on see avamine kindlasti väärt külastust kõigile kunsti ja ajaloo huvilistele.

Loe rohkem:  Merike Kurisoo: Tallinn oli 16. sajandi alguses oluline kunsti vahendaja | Muuseumid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga