USA ülemkohus tühistas Trumpi valimistelt kõrvaldamise | Välismaa

2294568hf3cbt24

Eesti rahvas on huviga jälginud USA ülemkohtu otsust, mis tühistas endise presidendi Donald Trumpi valimiste tühistamise. See otsus on tekitanud palju emotsioone ja poleemikat üle maailma, olles oluline samm ülemkohtu ajaloos. Kuidas see otsus mõjutab USA poliitilist maastikku ja maailma asjade käiku tulevikus? Kas see tähendab Trumpi võimalikku naasmist poliitikasse või uue ajastu algust? Eesti kodanikud jälgivad pingeliselt, kuidas see olukord edasi areneb ja millised tagajärjed võivad sellest tuleneda.

USA ülemkohus lisas endise presidendi Donald Trumpi nime tagasi Colorado osariigi hääletussedelile, kuna leidis, et osariikidel pole õigust presidendikandidaate valimistelt kõrvaldada.

Colorado kohus otsustas 2023. aasta lõpus, et Trumpi ei saa kinnitada kandidaadiks osariigi presidendivalimiste eelhääletusel, kuna tema tegevus seoses 2021. aasta Kapitooliumi-rünnakuga muudab ta selleks kõlbmatuks.

Colorado leidis siis, et põhiseaduse 14. muudatuse kolmanda lõike kohaselt on diskvalifitseeritud avalikust ametist need inimesed, kes lubasid kaitsta põhiseadust ja seejärel võtsid osa ülestõusust. See paragrahv võeti USA-s vastu pärast kodusõda, et konföderatsiooni teeninud inimesed ei saaks naasta võimule.

Trump kaebas Colorado kohtu otsuse USA ülemkohtusse. Riigi kõrgeim kohus leidiski, et osariikidel puuduvad volitused presidendikandidaatide eemaldamiseks põhjusel, et nad osalesid väidetavas mässus või ülestõusus USA vastu, vahendas The Wall Street Journal.

Kohtu otsus oli üksmeelne ehk üheksa kohtuliiget leidis, et Colorado otsus ei saa jõusse jääda.

Ülemkohtu otsus teeb nüüd mitmele vaidlusele, kuna ka Illinois’ osariik ja Maine’i osariik eemaldasid Trumpi nime eelvalimiste nimekirjast. Osariigid kasutasid samuti oma otsuse tegemisel põhiseaduse 14. muudatuse kolmandat lõiku. 

Kokkuvõttes tundub, et USA ülemkohtu otsus tühistada Donald Trumpi valimiste tulemus on tekitanud suurt poleemikat nii USA-s kui ka välismaal. See otsus on tõstatanud palju küsimusi seoses demokraatia ja õiglusega ning jätnud paljud inimesed segadusse. On oluline jälgida, kuidas see otsus mõjutab USA poliitilist maastikku ja üleilmset olukorda. Olenemata sellest, milline on lõplik tagajärg, on see kindlasti ajalooline hetk ja jääb paljudele meelde.

Loe rohkem:  Venemaa ja Hiina tahavad Kuule ehitada tuumajaama | Välismaa

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga