USA senati vabariiklaste juht Mitch McConnell astub novembris tagasi | Välismaa

2286393h21ddt24

USA senati vabariiklaste juht Mitch McConnelli ootamatu otsus novembris tagasi astuda on tekitanud suurt segadust nii Washingtonis kui ka üle kogu USA. McConnelli lahkumine jätab suure tühimiku senati konservatiivsel poolel ning paneb kahtluse alla tuleviku partei juhtimise osas. See otsus on saanud laialdast kajastust välismaal, sealhulgas ka Eestis, kus poliitikamaailm jälgib pingsalt USA järgmisi samme. McConnelli lahkumine on kindlasti suur kaotus mitte ainult tema parteile, vaid kogu USA poliitilisele maastikule.

USA senati vabariiklaste juht Mitch McConnell teatas kolmapäeval, et ta astub oma juhirollist tagasi pärast USA novembrivalimisi. Siiski lubas McConnell jätkata senaatorina ka edaspidi. 82-aastane senaator on olnud üks suurimaid Ukraina abistamise toetajaid vabariiklaste juhtide seas.

McConnell valiti esimest korda Kentucky osariiki esindava senaatorina 1985. aastal ning ta on juhtinud senati vabariiklasi 17 viimast aastat.

Siiski lubas lahkuv vabariiklaste juht kõnes senati ees, et ta ei kavatse loobuda oma senaatori kohast. McConnelli praegune ametiaeg lõpeb 2027. aasta alguses.

McConnell on esindanud Ukraina abistamist toetava vabariiklaste tiiba samal ajal, kui vabariiklaste eeldatav presidendikandidaat Donald Trump on survestanud vabariiklastest saadikuid hääletama Ukraina uue abipaketi vastu, mis on hetkel takerdunud esindajatekojas vabariiklasest spiikri Mike Johnsoni soovimatusest panna eelnõu hääletusele.

Ühtlasi pole McConnell seni avaldanud toetust Trumpi presidendikampaaniale, samas kui kõik peamised kandidaadid McConnelli kohale senati vabariiklaste juhina on seda teinud. Favoriitideks McConnelli asendamiseks peetakse senaatoreid John Thune’i, John Cornynit ja John Barrassot.

McConnel on seisnud viimasel ajal silmitsi süvenevate tervisemuredega, muutumas märgatavalt aeglasemaks oma kõnes ja liikumises.

Senati vabariiklaste juhina saavutas McConnell mitu olulist võitu USA konservatiividele, mille seas on kohtusüsteemi ja eriti ülemkohtu parempoolne nihe, mis tipnes abordiõiguse kaotamisega 2022. aasta suvel, ning Trumpi ametiajal vastu võetud ulatuslikud maksukärped.

Loe rohkem:  USA otsib täiendavaid võimalusi Ukraina abistamiseks | Välismaa

McConnelli juhtimisosavus on toonud vabariiklastele kaasa arvestatavaid annetusi, mis võimaldas tal ehitada tõhusa poliitilise süsteemi, mille eesmärk on McConnelli liitlaste aitamine valimistel. Markantseks näiteks McConnelli oskustest oli hiljutine teade, et populaarne mõõdukast vabariiklasest Marylandi osariigi ekskuberner Larry Hogan kandideerib pärast pikka mõtlemisaega senatisse. Kui tavaliselt on osariiki esindanud senatis ainult demokraadid, siis see kord on vabariiklastel reaalne võimalus seal valimised võita.

Senati demokraatide juht Chuck Schumer, kes on olnud läbi aastate McConnelli üks suurimaid vastaseid, surus pärast kõnet McConnelli kätt.

On novembris Mitch McConnelli astumine tagasi on suur sündmus, mis võib mõjutada USA poliitilist maastikku oluliselt. Vabariiklaste senaatorina on McConnellil olnud oluline roll paljudes otsustes ja poliitilistes suundumustes. Tema lahkumine võib kaasa tuua muutusi senatis ja mõjutada järgmiste valimiste tulemusi. See samm tähendab suurt muutust nii USA-s kui ka rahvusvaheliselt ning jätab palju ruumi spekulatsioonideks ja aruteluks tema järglaste võimalike poliitiliste strateegiate üle.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga