USA pani ÜRO Julgeolekunõukogus veto Gaza relvarahu resolutsioonile | Välismaa

2268459h145et24

Tere tulemast! Viimaseid uudiseid lugedes saame teada, et USA on pannud ÜRO Julgeolekunõukogus veto Gaza relvarahu resolutsioonile. See on tekitanud suurt vastukaja üle maailma ning on tõstatanud palju küsimusi rahuprotsessi ja konfliktide lahendamise kohta Lähis-Idas. Selle sammu mõju ulatub ka Eestini ning meil on oluline olla kursis selle teemaga ning arutada selle üle, kuidas see võib mõjutada rahvusvahelist julgeolekut. Lähme sügavamale selle uudise tagamaadesse ning avastame, mida see võib tähendada tuleviku perspektiivist.

Ühendriigid panid teisipäeval veto ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioonile, mis kutsub üles sõlmima Gazas viivitamatult relvarahu.

“Tänane hääletus on vastutustundetu soovunelm. Me ei saa toetada resolutsiooni, mis seaks tundlikud läbirääkimised ohtu,” ütles Washingtoni suursaadik ÜRO juures Linda Thomas-Greenfield. 

Iisrael on samas ähvardanud tungida ramadaani alguseks Egiptuse-Gaza sektori piiril asuvasse Rafah´ linna, kui terroriorganisatsioon Hamas selleks ajaks kõiki pantvange ei vabasta.

ÜRO ja maailma riigid kutsuvad Iisraeli aina tungivamalt plaanitud sissetungi Rafah´sse ära jätma, kuna alates sõja puhkemisest on sinna põgenenud kolmveerand Gaza elanikkonnast. 

Iisraeli valitsuse sõnul on Rafah´ linn Hamasi äärmuslaste viimane tugipunkt Gaza sektoris. 

“Maailm peab teadma ja Hamasi juhid peavad teadma – kui meie pantvangid ei ole ramadaani alguseks kodus, jätkub lahingutegevus kõikjal, ka Rafah´s,” ütles pühapäeval Iisraeli poliitik Benny Gantz.

Gantz liitus pärast 7. oktoobri terrorirünnakut Iisraeli sõjakabinetiga

“Hamasil on valik. Nad võivad alla anda ja pantvangid vabastada ning siis on Gaza tsiviilelanikel võimalus ramadaani tähistada,” lisas sõjakabineti liige Gantz. 

Kokkuvõttes näitab USA hiljutine otsus panna veto Gaza relvarahu resolutsioonile ÜRO Julgeolekunõukogus nende jätkuvat toetust Iisraelile. See samm on tekitanud rahvusvahelisel areenil kriitikat ja süvendanud konflikti Lähis-Idas. Kuigi Eesti on toetanud Gaza relvarahu resolutsiooni, peame jätkama diplomaatilist tegevust ja rahumeelset dialoogi konflikti lahendamiseks. Samuti on oluline jätkata humanitaarabi osutamist Gaza elanikele ning püüelda pikaajalise rahu ja stabiilsuse saavutamiseks selles piirkonnas.

Loe rohkem:  Briti inflatsioon langes madalaimale tasemele alates 2021. aastast | Välismaa

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga