USA naftasektori kasvutempo võib aeglustuda | Välismaa

2266800h48ebt24

Tere tulemast Eestisse! Viimastel aastatel on USA naftasektor olnud üks kiiremini kasvavaid tööstusharusid maailmas. Kuid viimased uudised näitavad, et selle kasvutempo võib aeglustuda. See võib mõjutada mitmeid välismaineid, sealhulgas Eestit, kuna naftahinnad ja tööstuse stabiliseerumine mõjutavad globaalset majandust. Kui olete huvitatud maailma majandusega seotud arengutest ja nende mõjust Eestile, siis see uudis võib teid huvitada. Oleme siin, et pakkuda teile viimaseid uudiseid ja analüüse selle teema kohta.

USA kildanaftafirmad suurendasid eelmisel aastal tootmist ning see aitas hoida globaalset nafta hinda kontrolli all. Ajaleht The Wall Street Journal kirjutab, et kildanaftafirmade hoog võib sel aastal raugeda ning firmad ei pruugi sel aastal tootmist märkimisväärselt suurendada.

Kuigi Venemaa jätkas eelmise aastal sõjalist tegevust Ukrainas ning naftakartell OPEC kärpis tootmist, siis samal ajal suurendasid USA kildanaftafirmad tootmist. Analüütikud eeldavad nüüd, et firmad ei suuda sel aastal tootmist eriti suurendada. 

Eeldatavasti kasvab sel aastal USA naftatootmine eelmise aastaga võrreldes vaid 170 000 barreli võrra päevas. 2023. aastal suurendas USA tootmist aga miljoni barreli võrra, vahendas The Wall Street Journal. 

“Kiire ja kerge kasv on kadunud, välja arvatud juhul, kui keegi tuleb välja uue tehnilise lahendusega,” ütles finantsfirma Standard Chartered Bank analüütik Paul Horsnell

Erafirmad, nagu Endeavour on viimaste aastate jooksul tootmist suurendanud, kui nafta hind püsib kõrgel tasemel. Kui hind langeb, siis firma kärbib ka tootmist. Hiljuti teatas Diamondback Energy, et ostab Endeavouri ja tahab kulutusi kärpida. 

Endeavouri sugused firmad tegutsevad USA ühes peamises tootmispiirkonnas Permi basseinis, mis paikneb Texase ja New Mexico osariigis. Pandeemia järel kasvas piirkonnas naftatootmine ning USA tootis eelmisel aastal 12,9 miljonit barrelit päevas. 

Loe rohkem:  Venemaal algas uus päev ja nüüd põleb Rjazani rafineerimistehas | Välismaa

Eelmisel aastal toimus aga USA naftaturul konsolideerumine. Maailmas kasvas siis nõudlus nafta ja gaasi järele, naftahiiglaste rahavoog suurenes ja firmad lubasid tootmist suurendada. Suured firmad aga tahavad nüüd aktsionäridele raha tagasi teenida, seetõttu võib väheneda uute naftapuurimise projektide rahastamine. 

Firmad, mis üritasid leida endale ostjad, suurendasid siis tootmist. Näiteks hiljuti teatas naftafirma Chevron, et ostab 53 miljardi dollari eest konkureeriva ettevõtte Hess. Uuringufirma Energy Aspects andmetel suurendas Hess aga järsult tootmist, enne kui Chevron selle üle võttis. 

Siiski eeldavad mõned analüütikud, et USA naftatööstus võib turgu taas üllatada. Analüütik Walt Chancellor eeldab, et sel aastal kasvab tootmine 660 000 barreli võrra. Ka energiafirma Liberty Energy juht Chris Wright leiab, et suured firmad võivad leida viisi tootmise suurendamiseks, kui naftahinnad peaksid püsima piisavalt kõrgel tasemel. 

Kokkuvõttes võib öelda, et USA naftasektori kasvutempo aeglustumine võib mõjutada mitte ainult USA majandust, vaid ka kogu maailma naftaturgu. See võib viia naftahinna tõusuni ja mõjutada ka teisi energiasektoreid. Eesti ja teiste riikide jaoks võib see tähendada muutusi nafta hinna ja kättesaadavuse osas ning vajadust leida alternatiivseid energiaallikaid. Samuti võib see mõjutada rahvusvahelist poliitikat ja geopoliitilist olukorda, kuna nafta on oluline ressurss paljudele riikidele üle maailma. Seega on oluline jälgida USA naftasektori arenguid ja nende mõju globaalsele majandusele.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga