USA inflatsioon oli teist kuud järjest oodatust kõrgem | Välismaa

2304165heb86t24

USA inflatsioon on jätkuvalt tõusuteel ning ületab taas analüütikute ootusi teist kuud järjest. See uudis mõjutab mitte ainult USA majandust, vaid ka globaalset majandust tervikuna, sealhulgas ka Eestit. Inflatsiooni kiirenenud tõus võib tähendada kõrgemaid hinnatõuse mitmes valdkonnas ning mõjutada tarbijate ostujõudu. See paneb investorid ja majandusekspertide muretsema ning kaaluma võimalikke tagajärgi ning muutusi investeerimisstrateegiates. Oleme keeruliste ja ebakindlate aegade ees, mis nõuab tähelepanu ja hoolikat jälgimist olukorra arengus.

USA baasinflatsioon oli veebruaris ekspertide prognoositust kõrgem, näitasid USA ametlikud andmed. Oodatust kõrgem inflatsioon jahutab investorite lootust intressimäärade peatse langetamise järele.

USA tarbijahinnaindeks tõusis veebruaris aastases võrdluses 3,2 protsenti, samas kui eksperdid ootasid 3,1-protsendilist kasvu. Tarbijahinnad tõusid võrreldes jaanuariga 0,4 protsenti. Üldist hinnatõusu hoogustas kütusehindade ja eluasemekulude tõus, kokku moodustas 60 protsenti hinnatõusust just selles kahes kategoorias toimunud hinnatõus.

Ka baasinflatsioon, mille arvutamisel ei võeta arvesse kõikuvaid toidu- ja kütusehindu, kasvas veebruaris aastases võrdluses 3,8 protsenti, samas kui majandusteadlased prognoosisid 3,7-protsendilist hinnatõusu. Võrreldes jaanuariga tõusid hinnad samuti 0,4 protsenti.

Ka jaanuaris oli USA tarbijahinnaindeksi tõus prognoositust suurem, seega on USA inflatsioon ületanud ekspertide ootusi kaks kuud järjest.

Tegemist on viimase suure aruandega enne järgmisel nädalal toimuvat USA föderaalreservi istungit. Analüütikud prognoosivad, et föderaalreserv säilitab baasintressimäärasid senisel 23 aasta kõrgeimal tasemel.

Uued inflatsiooniandmed tähendavad ühtlasi seda, et föderaalreserv võib alustada intressimäärade langetamist oodatust hiljem. Enne uute inflatsiooninäitajate avaldamist arvasid investorid, et USA keskpank langetab intressimäärasid juunis ning kokku toimub sel aastal kolm intressimäärade langetust.

Föderaalreservi juht Jerome Powell ütles eelmisel nädalal, et intressimäärade langetamiseks vajalik kindlustunne on ametnikel peaaegu olemas, kuid osad teised föderaalreservi ametnikud soovivad näha inflatsiooni laiapõhjalisemat aeglustumist enne intressimäärade langetamist.

Loe rohkem:  Kolonel: Vene lennukeid maha võttes valmistub Ukraina enda uute lennukite kasutamiseks | Välismaa

“Seda vaadeldakse tõenäoliselt põhjusena, miks säilitada praegust rahapoliitikat pikemat aega. Inflatsiooni aeglustumine on lõppemas ning föderaalreserv tahaks enne intressimäärade langetust, et inflatsioon liiguks allapoole,” ütles Bloombergile investeerimisettevõtte Charles Schwab analüütik Kathy Jones.

Kuigi USA inflatsiooni tase on olnud kõrgem kui oodatud juba teist kuud järjest, ei tasuks selle pärast veel muretseda. Kõrgenenud hinnatasemed võivad olla ajutine nähtus ja majandusolukord võib tulevikus stabiliseeruda. Samas on oluline jälgida olukorda ning vajadusel rakendada meetmeid, et tagada majanduse tasakaal ja stabiliseerumine. Eesti ja teised riigid peaksid hoidma inflatsiooni arengutel silma peal ning vajadusel kohandama oma majanduspoliitikat vastavalt.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga