ÜRO aruanne: Hamas kasutas 7. oktoobri rünnakus seksuaalvägivalda | Välismaa

2295210ha679t24

ÜRO hiljutine aruanne paljastab šokeerivad faktid seoses 7. oktoobril toimunud rünnakuga, mida korraldas Palestiina liikumine Hamas. Raporti kohaselt kasutas Hamas selles rünnakus seksuaalvägivalda, tuues sellega veelgi rohkem kurbust ja kannatusi tsiviilisikutele. See jõhker tegevus näitab selgelt nende grupi sügavat julmust ja hoolimatust inimelude suhtes. Selline käitumine on täiesti vastuvõetamatu rahvusvahelisel areenil ning nõuab tungivalt rahvusvahelise kogukonna sekkumist ja vastutusele võtmist.

ÜRO erisaadiku Pramilla Patteni koostatud aruandes järeldatakse, et terrorirühmitus Hamas pani toime 7. oktoobri rünnakutes vägistamised ja muud seksuaalvägivalla vormid. Samuti väljendatakse aruandes muret, et on võimalik, et Hamas paneb jätkuvalt toime seksuaalvägivalda röövitud pantvangide suhtes.

Patten, kes peab ÜRO seksuaalvägivalla erisaadiku ametit, külastas Iisraeli ja Läänekallast jaanuaris ja veebruaris kahe ja poole nädala jooksul. Esmaspäeval avaldatud aruande koostamist nõudsid kuid Iisraeli ametnikud, kelle sõnul ei pööranud rahvusvaheline kogukond seni piisavalt tähelepanu Hamasi seksuaalkuritegudele, kirjutab Financial Times.

ÜRO ekspertide grupp kohtus Iisraeli ametnikega, külastas surnukuure, vaatas läbi 5000 pilti ja 50 tundi salvestisi 7. oktoobri rünnakust ning viis läbi intervjuusid rünnakus ellujäänud inimeste, vabastatud pantvangide, päästjate ja kiirabi töötajate, pereliikmete ja teistega. Ühtlasi külastasid nad Hamasi rünnaku nelja paika, kus pandi väidetavalt toime seksuaalkuritegusid.

“Toetudes missiooni kogutud informatsioonile mitmest sõltumatust allikast, on põhjendatud alus uskuda, et konfliktiga seotud seksuaalvägivald leidis aset 7. oktoobri rünnaku käigus mitmes Gazaga piirnevas paigas, kaasa arvatud vägistamine ja grupiviisiline vägistamine vähemalt kolmes paigas,” seisab aruandes. Vähemalt kahel juhul leiti tõendeid surnukehade vägistamise kohta Hamasi poolt, kirjutab The Telegraph.

“Mitmes 7. oktoobri rünnakute paigas, avastas missioon, et kohapeal leiti mitu palja või osalistelt palja, enamasti naiste surnukeha, kelle käed olid kinni seotud ning kellel on tuvastatud kuulihaavu, enamasti peas. Kuigi need on kaudsed tõendid, võib ohvrite paljaks tegemise ja kinni sidumise muster viidata mõnedele seksuaalvägivalla vormidele,” järeldab aruandes Patten.

Loe rohkem:  Näitleja Alec Baldwin sai uuesti tapmissüüdistuse surma pärast võtteplatsil | Välismaa

Iisraeli välisminister Israel Katz kordas esmaspäeval kriitikat ÜRO suhtes, väites, et aruande avalikustamist püüti organisatsioonis takistada. Iisraeli välisministeeriumi pressiesindaja teatas hiljem, et Iisrael soovib kokku kutsuda viivitamatult ÜRO julgeolekunõukogu istungi, mille eesmärgiks oleks Hamasi terroristlikuks rühmituseks tunnistamine ning selle vastu rahvusvaheliste sanktsioonide kehtestamine.

Patteni grupp sai ka “selge ja usutava teabe” pantvangide suhtes seksuaalkuritegude toimepanemise kohta, mille seas olid vägistamine ja seksuaalvägivalla kasutamine piinamise eesmärgil.

“[Meil] on põhjendatud alused uskumaks, et selline vägivald võib veel kesta,” seisab aruandes.

Aruande autorid tegid mitu soovitust, mille seas on kõikide pantvangide tingimusteta vabastamine ning humanitaarse relvarahu väljakuulutamine.

ÜRO ametnikud külastasid ka Läänekallast, mille ametnikud väitsid, et Iisraeli julgeolekuteenistused ja asunikud on pannud toime seksuaalvägivalda vahistatud palestiinlaste suhtes.

Küsitletute seas oli neli hiljuti vahi alt vabastatud palestiinlast, kes väitsid, et vanglas kasutatakse vangide vatsu seksuaalvägivalda. Konkreetsete süüdistuste seas on väärikust alandavad kehaõõnsuste läbiotsimised ning vägistamisega ähvardamine.

Iisraeli välisministeeriumi pressiesindaja nimetas neid väiteid alusetuteks.

ÜRO raporti paljastamine Hamasest seksuaalvägivalla kasutamisest 7. oktoobri rünnakus on järjekordne šokeeriv juhtum sõjakuritegudest. Selline käitumine on täiesti vastuvõetamatu ja nõuab kindlat hukkamõistu rahvusvaheliselt. Eesti peaks jätkama inimõiguste ja rahu propageerimist maailmas ning toetama ÜRO jõupingutusi selliste kuritegude ärahoidmiseks ja nende toimepanijate vastutusele võtmiseks. Ainult selline kindel seisukoht saab aidata tagada õigluse ja stabiilsuse konfliktides ning kaitsta ohvreid seksuaalvägivalla eest.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga