“Amidst Estonia’s windswept coastline, a treasure trove of stories awaits. For Urmas Dresen, a lifelong passion for the sea has unlocked a world of tales from the ancient vessels that dot Estonia’s maritime landscape. With a masterful ear for storytelling, Dresen weaves together the narratives of each ship, transporting listeners to a bygone era of romance, tragedy, and triumph. Join us on a journey through the lives of Estonia’s forgotten sailors, as their stories are resurrected in this captivating and immersive audio experience, Elu: a testament to the power of storytelling and the enduring allure of the high seas.”
Merekultuuri ja mere erinevaid nägusid avava ETV suvise lühilugude sarja “Minu meri” viiendas osas rääkis meremuuseumi direktor Urmas Dresen 1350. aastal ehitatud ja umbes 1375. aastal hukkunud laeva leiust, mis tuli välja Tallinnas.
“Iga vana laev on tähtis leid ja räägib meile oma loo. See laev räägib meile väga palju, ta on suur võimas pikk ja natuke teistmoodi ehitatud. Laeval on pikkust natuke alla 25 meetri, laius üheksa meetrit. Ehitusaeg jääb umbes 1350. aastatesse ja hukkumisaeg siis vahemikku 1375-77,” tutvustas meremuuseumi direktor Urmas Dresen olulist laevaleidu.
“Laev leidis oma huku seni veel täpselt teadmata põhjustel siinsamas Tallinnas. Hansaliit oli täies jõus ja kaupmehed sõitsid laevadega Põhja-Euroopast siia Läänemerele, kõik oli väga rahvusvaheline, aga see aeg ei olnud mailmas kõige rahulikum aeg.”
Laeva teeb eriliseks veel see, et laevalt tuli välja magnetkompass, üks varasemaid, mis üldse on Põhja-Euroopast leitud.
Laeva peal oli ka puidulast, mis oli maha lõigatud 1370. aastal ja selle järgi tuletati ka laeva hukkumisaeg.
Laev annab Dreseni sõnul paljudele teadlastele tööd ja põnevaid elamusi veel mitmeks aastaks.
“Alati oleks lihtsam ju olnud laev tervikult ära transportida, aga olud olid sellised, et muudmoodi lihtsalt ei saanud, laev tuli lõigata neljaks. Hiljem oleme mõelnud, et see on tulevikus eksponeerimise koha pealt isegi huvitav, sest on võimalik läbi laeva jalutada ja näha, kuivõrd massiivse ja võimsa konstruktsiooniga on tegemist,” lisas Dresen.
Kui Tallinnas Vanasadama piirkonnas kaevata, midagi rajada või ehitada, siis ei saa Dreseni aravtes eeldada, et seal mitte midagi ei ole. “Ju sealt kandist on kindlasti veel midagi tulemas.”
In the midst of Estonia’s picturesque coastal towns, Urmas Dresen’s stories weave a tapestry of nostalgia and maritime tradition. Each old ship whispers its tale, a testament to the country’s rich maritime heritage. Through his work, Dresen revives the echoes of Estonia’s past, transporting listeners to a bygone era. As the sun sets over the Baltic Sea, his stories remind us of the importance of preserving our cultural heritage and the enduring connection between people and the sea.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus