Ungari valitsuserakond nimetas riigi uue presidendi | Välismaa

2272788h4828t24

Tere tulemast Eestisse! Viimased uudised Ungarist hõlmavad märkimisväärset sammu, kus Ungari valitsuserakond on nimetanud riigi uue presidendi. See samm on tekitanud palju kõneainet nii Ungaris kui ka välismaal. Uus president on kavas asuda ametisse lähiajal ja sellel on kindlasti suur mõju Ungari poliitikale ja rahvusvahelistele suhetele. Selle uudise taustale toetudes on meie ülesanne jälgida sündmuste arengut ning mõista selle mõju nii Ungarile kui ka kogu Euroopale. Oleme põnevil, et saame jagada neid olulisi uudiseid ja diskuteerida nende mõju Eesti ühiskonnale.

Ungari valitsuserakond nimetas neljapäeval riigi järgmiseks presidendiks konstitutsioonikohtu esimehe Tamas Sulyoki, tehes seda ajal, mil riigi parempopulistist peaminister Viktor Orban seisab silmitsi oma poliitkarjääri suurima kriisiga.

Orbani liitlane Katalin Novak astus kuu algul presidendiametist tagasi, kui selgus, et ta oli andnud armu süüdi mõistetud lasteahistaja kaasosalisele.

Amnestia kutsus esile pahameele Ungaris, mille valitsus on kulutanud hulga raha ja energiat laste kaitsmise narratiivi ülesehitamiseks. Skandaal on suurim, millega peaminister on pärast võimule naasmist 2010. aastal silmitsi seisnud.

Avalikkuse pahameelt võimendas tõsiasi, et Ungari endine pereminister Novak oli olnud “peresõbraliku” poliitika nägu.

Fideszi parlamendirühma juht Mate Kocsis ütles, et tema partei “usaldab” Sulyokit kui “kõige sobivamat inimest” Novaki ametijärglaseks.

Laiemale avalikkusele vähetuntud Sulyokist (67) sai konstitutsioonikohtu kohtunik pärast seda, kui ta 2014. aastal parlamendis valituks sai. Kaks aastat hiljem nimetas seadusandlik kogu ta 15-liikmelise kohtuorgani juhiks.

Parlament peab Sulyoki veel heaks kiitma, ent seda peetakse formaalsuseks, kuna Fideszi juhitud koalitsioonil on seal selge enamus.

Kocsise sõnul soovivad Fideszi saadikud, et parlament, mis koguneb uuesti järgmisest esmaspäevast, valiks järgmise presidendi võimalikult kiiresti.

Samuti teatas ta, et partei juhtkond tegi Euroopa Parlamendi liikmele Tamas Deutschile ettepaneku asuda juunikuistel Euroopa Parlamendi valimistel valitsuskoalitsiooni nimekirja juhtima.

Loe rohkem:  USA ametnikud nõuavad Zelenskilt kindlat sõjaplaani | Välismaa

Varem oli tõenäoliseks esinumbriks endine justiitsminister Judit Varga, kes on praeguseks teatanud “avalikust elust taandumisest” seoses oma rolliga vastuolulises armuandmises.

In conclusion, the appointment of the new president in Hungary by the ruling party is a significant development for the country. It is important for Estonia to closely monitor the political and leadership changes in neighboring countries, as they can have implications for regional relations and cooperation. The choice of the new president will also impact Hungary’s domestic policies and international standing. As such, Estonia must stay informed and engaged with the evolving political landscape in Hungary to ensure continued positive relations and cooperation between the two countries.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga