Estonia, a country known for its rich history and vibrant culture, recently found itself captivated by the news of Hungary’s Parliament electing the Chairman of the Constitutional Court as the new President. The decision has sparked intrigue and speculation among Estonians, as they eagerly await to see how this leadership change will impact not only Hungary but also the broader European political landscape. Join us as we delve into the implications of this surprising decision and explore the potential shifts it could bring to the region.
Ungari parlament valis esmaspäeva õhtul riigi uueks presidendiks põhiseaduskohtu esimehe Tamas Sulyoki. Endine president Katalin Novak pidi astuma tagasi skandaali tõttu veebruari alguses.
Ungari peaministri Viktor Orbani liitlane Novak astus kuu algul presidendiametist tagasi, kui selgus, et ta oli andnud armu süüdi mõistetud lasteahistaja kaasosalisele.
Amnestia kutsus esile pahameele Ungaris, mille valitsus on kulutanud hulga raha ja energiat laste kaitsmise narratiivi ülesehitamiseks. Skandaal on suurim, millega peaminister on pärast võimule naasmist 2010. aastal silmitsi seisnud.
Avalikkuse pahameelt võimendas tõsiasi, et Ungari endine pereminister Novak oli olnud “peresõbraliku” poliitika nägu.
Fideszi parlamendirühma juht Mate Kocsis ütles, et tema partei “usaldab” Sulyokit kui “kõige sobivamat inimest” Novaki ametijärglaseks.
Laiemale avalikkusele vähetuntud Sulyokist (67) sai konstitutsioonikohtu kohtunik pärast seda, kui ta 2014. aastal parlamendis valituks sai. Kaks aastat hiljem nimetas seadusandlik kogu ta 15-liikmelise kohtuorgani juhiks.
Sulyok astub ametlikult presidendi ametisse 5. märtsil. Ungari presidendi roll on suuresti esinduslik.
Ungari parlamendi otsus valida põhiseaduskohtu esimees uueks presidendiks on oluline sündmus nii Ungari kui ka rahvusvahelisel tasandil. See samm näitab usaldust ning tunnustust valitud ametniku pädevusele ja võimekusele. Uue presidendi ametisseastumine toob kaasa mitmeid muutusi ning väljakutseid, kuid samas avab ka uusi võimalusi riigi edasiseks arenguks. Oleme huvitatud, kuidas see otsus mõjutab Ungari ja Euroopa poliitikat ning suhteid teiste riikidega ning jälgime huviga, milliseid sammusid uus president oma ametiajal astuma hakkab.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus