Ukraina lubaks EL-i huvi korral Vene gaasitransiidi jätkumist | Välismaa

2294526h555et24

Ukraina on lubanud jätkata Vene gaasi transiiti Euroopa Liidu huvide korral, tekitades sellega elavat arutelu EL-i ja Ukraina suhete tuleviku üle. See otsus on oluline mitmel põhjusel, sealhulgas energiatarne kindluse ning geopoliitiliste ja majanduslike suhete seisukohast. Ukraina roll gaasitransiidi vahendajana on olnud pikaajaline ja oluline, kuid samas tuleb arvestada ka Euroopa Liidu pingutusi energiavarustuse mitmekesistamisel ning sõltumatuse suurendamisel Venemaa gaasist. Selles keerulises olukorras on vaja leida tasakaal Ukraina, EL-i ja Vene huvide vahel.

Ukraina on Euroopa Liidu riikide initsiatiivil valmis pikendama Vene gaasi transiiti läbi oma territooriumi, kuid ei kavatse ise pikendada olemasolevat lepingut ega sõlmida uut Vene gaasiettevõttega Gazprom, ütles Ukraina peaminister Denõss Šmõhal.

“Loomulikult ei plaani me ​​(Vene Föderatsiooniga) läbi rääkida transiidilepingu pikendamise ja lepingule allkirjade andmise üle, kuid oleme Euroopa Komisjoni raames korduvalt läbirääkimisi pidanud Euroopa liidritega. Kui Euroopa riigid tegutsevad konsortsiumina või keegi Euroopa partneritest soovib oma gaasi transportida läbi Ukraina, siis oleme valmis sellist teenust pakkuma. Siin on initsiatiiv EL-i ja meie Euroopa partnerite poolel,” ütles Šmõhal esmaspäeval.

“Rühm, ühendus, konsortsium. See võib olla Euroopa Komisjon, rühm Euroopa riike, kes on huvitatud transiidi säilitamisest,” selgitas Ukraina valitsusjuht.

Peaministri sõnul on Ukraina gaasitranspordisüsteem valmis toimima ka ilma Vene gaasi transiidita.

Euroopa Komisjoni energeetikavolinik Kadri Simson ütles Ukraina energeetikaministeeriumi teatel veebruari keskel, et Euroopa Liit pole huvitatud gaasi transiidilepingu pikendamisest Venemaaga.

Nädalavahetusel kirjutas aga väljaanne Politico, et Euroopa Liitu võib järgmisel talvel ähvardada energiahindade tõus, kui aastavahetusega saab läbi Venemaa ja Ukraina vaheline leping Vene gaasitransiidiks läbi Ukraina.

Kokkuvõttes on Ukraina valmis jätkama Venemaa gaasi transiiti EL-i huvi korral, mis on oluline samm stabiilsuse tagamiseks energiamajanduses. See näitab Ukraina soovi teha koostööd Euroopa Liiduga ning säilitada oma roll gaasitransiidi koridorina. Samuti aitab see vähendada sõltuvust Vene gaasist ning suurendada energiaturu läbipaistvust ja konkurentsivõimet. See otsus peegeldab Ukraina valitsuse pühendumust strateegilistele partnerlussuhetele EL-iga ning on oluline samm piirkondliku koostöö ja integratsiooni edendamisel.

Loe rohkem:  USA luureandmed: Hiina puhastuste põhjus on korruptsioon sõjaväes | Välismaa

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga