Tere tulemast! Täna meil on kurb uudis Ukraina abipaketi osas – see kukkus läbi USA senatis. See otsus on tekitanud palju segadust nii Ukrainas kui ka välismaal. See on kahtlemata kurb päev nii Ukraina kui ka nende toetajate jaoks üle maailma. Kuid see uudis on ka hea põhjus, et arutada, kuidas me saame aidata Ukrainat ja toetada nende jõupingutusi tugeva ja stabiilse tuleviku loomisel. Loodame, et saame selle teemaga põhjalikult tegeleda ja leida lahenduse sellele keerulisele olukorrale.
USA senat lükkas kolmapäeva õhtul tagasi eelnõu, mis sisaldas piirijulgeoleku karmistamist ning abi Ukrainale, Iisraelile ja Taiwanile. Siiski võib neljapäeval toimuda korduv hääletus muudetud eelnõu üle, millest võetakse välja piirijulgeoleku sätted.
USA senati vabariiklased lükkasid kolmapäevasel hääletusel ootuspäraselt tagasi president Bideni administratsiooni 118 miljardi dollari suuruse immigratsiooni- ja välisabipaketi.
Eelnõu poolt hääletas 49 ja vastu oli 50 senaatorit. Briti rahvusringhäälingu BBC andmetel oleks eelnõu heakskiitmiseks pidanud selle poolt hääletama 60 senaatorit. Demokraatidest toetasid eelnõu kõik peale viie saadiku. Ainult neli vabariiklast hääletas eelnõu poolt.
Pakett ühendas Ukraina, Iisraeli ja Taiwani rahastamise immigratsioonipiirangute ja turvameetmete karmistamisega USA piiridel.
“Pole kunagi arvanud, et näen Kapitooliumimäel midagi sellist, mida me praegu näeme,” sõnas USA president Joe Biden.
Riigipea süüdistas ühtlasi USA endist presidenti Donald Trumpi seadusandjate ähvardamises, kui nad paketti peaksid toetama.
“Vabariiklased taganevad lepingust, sest Donald Trump helistab neile ja ähvardab neid,” väitis Biden.
Senaatorid võivad siiski kiita heaks sõjalise abi Ukrainale, Iisraelile ja Taiwanile uuel hääletusel, mis ei sisalda sisserändepiiranguid.
Demokraatide juhitud senati juht Chuck Schumer kinnitas, et korraldab kiiresti teise hääletuse, millega loodetakse heaks kiita välisabi ilma immigratsioonipiiranguta.
USA senati kokkulepe piirijulgeoleku meetmetest ja Ukraina abist sai juba teisipäeval kiire ja täieliku hävingu osaliseks, kuna vabariiklased loobusid selle toetamisest hoolimata president Bideni üleskutsest kongressile näidata selgroogu ja seista vastu Donald Trumpile.
Vaid mõni minut pärast demokraadist presidendi kommentaari Valges Majas väljus senati vabariiklaste liider Mitch McConnell vabariikliku partei kohtumiselt ja tunnistas, et kokkulepe on ebaõnnestunud.
“Mulle ja enamikule meie liikmetest tundub, et meil ei ole reaalset võimalust teha siin seadust,” ütles McConnell ajakirjanikele.
Ukraina kutsus kolmapäeval läänt üles kiirendama ja suurendama suurtükimürskude tarnimist pärast seda, kui Venemaa uus raketirünnak Kiievile ja teistele piirkondadele tappis pealinnas neli inimest. Haavata sai veel üle 40 inimese.
“USA kongress annab trumbid Kremlile, kui ei suudeta uuendada Ukraina rahastamist võitluses Venemaa vastu,” rõhutas president Biden.
“Kell tiksub Ukrainale. Me ei saa praegu loobuda. Vladimir Putin panustab sellele. Selle seaduseelnõu toetamine on Putini vastu seismine. Sellele eelnõule vastu seismine mängib kaardid talle kätte,” manitses president.
Overall, the failure of the Ukraine aid package in the US Senate is disappointing news for Estonia and the rest of the international community. The aid package would have provided vital support for Ukraine in its ongoing conflict with Russia, and its rejection is a setback for efforts to stabilize the region. As a country that has experienced its own struggles for independence, Estonia understands the importance of international support in times of crisis. We hope that the US Senate will reconsider their decision and find a way to provide the necessary aid to Ukraine in the near future.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus