Maamaksu koguneb tänavu riigikassasse mullusest vähem | Eesti

1028424h7853t24

Tere tulemast Eestisse! Tänavu koguneb maamaksu riigikassasse mullusest vähem, mis on pannud paljusid muretsema. Maamaks on oluline osa kohaliku omavalitsuse eelarvest ning selle vähenemine võib mõjutada kohalikke teenuseid ja infrastruktuuri arengut. See teema on paljudele oluline ja vajab tähelepanu. Eesti on kaunis ja arenev riik, kus kohalike omavalitsuste hea käekäik on oluline kogu riigi jaoks. Tutvuge lähemalt meie uudiste ja arvamuslugudega selle teema kohta ning mõelge kaasa, kuidas saaksime koos olukorda paremaks muuta.

Maksu- ja tolliamet (MTA) saadab tänavu välja 442 000 maamaksu teadet summas 58,8 miljonit eurot, mida on vähem kui aasta varem.

MTA maamaksu teenuse juht Riita Parksepp sõnas, et maksusummat mõjutavad tänavu enim maamaksu tõusu piirmäär ehk kaitsemehhanism ja kohalike omavalitsuste kehtestatud maksumäärade toomine varasemaga võrreldes oluliselt allapoole.

“Kuigi maa väärtus Eestis on võrreldes viimase hindamisega 8,3 korda tõusnud, maamaksuga kogutav summa ei kasvanud. Maamaksu maksab küll senisest rohkem inimesi, kuid kokku kogutakse varasemaga võrreldes väiksem summa,” ütles Parksepp.

2023. aastal saadeti välja 398 000 maksuteadet kogusummas 59,14 miljonit eurot.

Kogusumma väheneb tänavu põhjusel, et seadusega vähendati maksimaalseid maksumäärasid, mida kohalikud omavalitsused saavad seada ja hinnašoki vältimiseks lisati ka nn kaitsemehhanism – 10-protsendiline (või 5-eurone) maamaksu tõusu piirmäär.

Kaitsemehhanismi rakendatakse siis, kui katastriüksuse maamaksusumma (enne maksuvabastusi ja -soodustusi) on eelmise perioodi maamaksusummast üle kümne protsendi suurem. Kui katastriüksusel on maksuvabastusi või -soodustusi, võib 2024. aastal maamaks erineda eelmisest aastast rohkem kui kümme protsenti. Tänavu säilivad kõik senised maksuvabastused ja -soodustused.

Maksuteated jõuavad inimesteni veebruarikuu jooksul e-kirja, telefoni lühisõnumi või posti teel. Teatega on võimalik juba praegu tutvuda ja maamaks ka tasuda MTA e-teenuste keskkonnas.

Loe rohkem:  Kell 21.40 "Esimeses stuudios" Mihhail Kõlvart | Eesti

Kuni 64-eurone maamaks mistahes kohaliku omavalitsuse üksuses asuvalt maalt tuleb tasuda ühekorraga 1. aprilliks. Maamaksust, mis ületab 64 eurot, peab tasuma 1. aprilliks vähemalt pool, kuid mitte vähem kui 64 eurot. Ülejäänud osa maamaksust saab tasuda hiljemalt 1. oktoobriks.

Maamaks on maamaksuseadusega kehtestatud riiklik maks, millega maksustatakse Eestis kogu maa ja mis laekub täies ulatuses kohaliku omavalitsuse eelarvesse.

Kokkuvõttes võib öelda, et maamaksu vähenev kogunemine riigikassasse kujutab endast muret tekitavat trendi. See võib mõjutada riigi eelarvet ning seega ka avalike teenuste ja infrastruktuuri arengut. On oluline leida lahendusi, mis julgustaksid maamaksu õigeaegset tasumist ning suurendaksid selle kogumist. Samuti tuleks kaaluda võimalikke reforme maamaksu süsteemis, et tagada selle adekvaatne ja jätkusuutlik kogumine riigikassasse tulevikus.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga