Tere tulemast Eestisse! Täna me räägime Poola poliitikast. On teatatud, et Poola endine Euroopa Ülemkogu president Donald Tusk on öelnud, et ta ei karda korraldada varajasi valimisi, kui Poola praegune president Andrzej Duda sekkub valitsuse igapäevasesse töösse. See vaieldav avaldus on tekitanud palju kõneainet nii Poolas kui ka välismaal. Tusk on tuntud oma julgete seisukohtade poolest ning tema väljaütlemised jätkavad Poola poliitilise olukorra kuumaks kiskumist. Oleme siin, et uurida, kuidas see võiks mõjutada mitte ainult Poola, vaid ka kogu Euroopa Liitu.
Poola peaminister Donald Tusk ütles neljapäeval, et on avatud ennetähtaegsete valimiste korraldamiseks, kui valitsusel peaks muutuma võimatuks oma töö tegemine üha süveneva konflikti tõttu president Andrzej Dudaga.
“Kui ei ole võimalik valitseda, kuna tema (president) sekkub, ja kui nad tahavad siis ennetähtaegseid valimisi, siis need nad ka saavad,” ütles Tusk Brüsselis ajakirjanikele, viidates sellega nii riigipeale, keda kriitikud süüdistavad uue valitsuse töö takistamise katsetes, kui ka Duda liitlastele konservatiivsest opositsiooniparteist Seadus ja Õiglus (PiS).
Viimane valitses Tuski mullu võimule naasmise eel Poolat populistlikult kaheksa aastat, suutes minna tülli Brüsseliga.
Duda allkirjastas kolmapäeval riigieelarve, kuid saatis selle kohe konstitutsioonikohtusse, mis seab jõustumise kahtluse alla.
Eelarve võeti parlamendis vastu suure enamusega, kuid hääletusest ei saanud osa võtta kaks rahvaesindajat, kelle mandaadid kuriteos süüdimõistmise tõttu tühistati. See tähendab, et rahvusassamblee ei olnud hääletuse ajal täies koosseisus, mistõttu võib tekkida võimalus, et protsess ei vastanud põhiseaduse nõuetele.
Kaks puudunud rahvaesindajat, endine siseminister Mariusz Kaminski ja tema asetäitja Maciej Wasik mõisteti jaanuaris süüdi ametivolitsuste kuritarvitamise eest aastal 2007.
Nad jõudsid kaks nädalat vangis olla ja näljastreiki alustada, enne kui Duda neile armu andis.
Juhtum saadikutega on üks paljudest Tuski valitsuse ning Duda ja PiS-i tüliküsimustest.
Tuski valitsuse lahingud PiS-iga on muutunud igapäevaseks. Praegu opositsioonis oleva erakonna trump on keskpanga ja konstitutsioonikohtu, aga ka mitme tähtsa õigus- ja finatsinstitutsooni toetus.
Duda teatas kolmapäeval, et saadab kõik kahe saadikuta parlamendis vastu võetud seadused konstitutsioonikohtusse.
Tuski sõnul on presidendist täiesti vastuvõetamatu seada kahe rahvaesindaja huvid riigi huvidest kõrgemale. Parlamendispiiker nimetas Duda sammu väljapressimiseks.
Kokkuvõttes näib, et Eesti otsustas seista Poola presidendi Andrzej Duda vastu ja avaldada kriitikat tema sekkumisele valitsuse töösse. See näitab Eesti kindlat seisukohta demokraatia ja õigusriigi põhimõtete toetamisel ning valmisolekut astuda vastu võimalikele õigusrikkumistele. Samuti näitab see Eesti valitsuse valmisolekut tegeleda varajaste valimistega, kui on kahtlusi seaduse rikkumise kohta. Eesti jätkab oma pühendumist demokraatlikele väärtustele ja õigusriigi põhimõtetele nii kodumaal kui ka rahvusvahelisel areenil.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus