Toomas Uibo: kahjumis Air Balticus väikeosanikuks hakata pole mõtet | Majandus

2210391hcb9dt24

Tere tulemast! Täna keskendume olulistele majandusuudistele, kus Eesti ärimees Toomas Uibo jagas oma seisukohta seoses osalusega Balti riikide lennufirmas Air Baltic. Uibo sõnul leidis ta, et väikeosanikuks saamine oleks mõttetu, kuna ettevõte on hetkel kahjumis. Tema seisukoht pakub olulist perspektiivi Eesti majandusele ning Air Balticu tulevikule. Lugege edasi, et saada rohkem teavet selle olulise teema kohta!

Endine Nordica turundus- ja kommunikatsiooni juht, praegune riigikogu liige Toomas Uibo (Eesti 200) ei pea mõttekaks, et Eesti riik võiks osta osaluse Air Balticus, sest tegemist on ettevõttega, millest kasumit pole oodata.

Kolmapäeval kirjutas ERR, et Leedu kaalub osaluse ostmist Läti rahvuslikus lennufirmas Air Baltic. Ka Tallinna lennujaama juht Riivo Tuvike ütles, et Eestil tasuks kaaluda osaluse ostmist Air Balticus, sest see seoks lennufirmat tugevamalt Tallinnaga. 

“Kui keegi leiaks miljoneid eurosid ja õpetajatele poleks vaja palka maksta, isegi siis ma ei viiks seda raha Lätti,” ütles Uibo neljapäeva hommikul “Terevisioonis”.

Uibo sõnul on välja pakutud 17-protsendiline osalus lätlaste lennufirmas väike ning vähemusosalus ei garanteeri Eestile sõnaõigust lendude jätkuvale toimumisele Tallinnast.

Uibo ütles, et lennukit hoiab õhus raske raha ning Läti maksumaksja on viimase 20 aasta jooksul lennufirmat toetanud üle miljardi euroga. Uibo lisas, et Air Balticu ja Nordica vahe ongi see, et lätlased on oma lennufirmat pidevalt toetanud.

Võrdluseks tõi Uibo välja, et sisetransporti investeeritakse igal aastal üle 100 miljoni euro.

Oluline on Uibo sõnul mõista, et lennufirmasse investeeritud raha tuleb tagasi kaudselt, isegi kui lennufirma on miinuses, aga Eesti majanduse kontekstis pole keegi vaadanud laiemat pilti.

Toomas Uibo ütles, et Eestile on vaja äriliine, mis lendavad hommikul tõmbekeskustesse ja õhtul sealt tagasi.

Loe rohkem:  Mainor Ülemiste ostab kõik Technopolis Ülemiste aktsiad | Majandus

Uibo arvates oleks võimalik Tallinna lennujaamast tekitada lende ka üle Atlandi, sest Euroopas on juba häid näiteid väikeste lennujaamade õhuliinidest Ameerikasse.

Endise Nordica turundus- ja kommunikatsiooni juhi meelest võiks Eesti kaaluda osalust Air Balticus juhul, kui Eesti ei oleks väikeosanik, sest isegi lepingud ei garanteeri, et lennud Tallinnast kahjumliku liinil puhul jätkuksid.

Air Balticu börsile minek tundub Toomas Uibo jaoks päästeoperatsioonina lennufirma laenude tagasimaksmiseks, millesse teadlik investor ei investeeriks.

“Siiski peame olema tänulikud Läti maksumaksjale ja Air Balticule, et nad on elus hoidnud Tallinnast lendamist,” ütles Toomas Uibo.

Toomas Uibo on väitnud, et investment Air Balticusse ei tasuks end ära. Ehkki ettevõte on ambitsioonikas ja kasvupotentsiaaliga, on tal enda sõnul liiga palju riske. Näiteks on tema sõnul ettevõttega seotud väljaminekud liialt suured ning osalus Air Balticus oleks pigem lühiajaline spekulatsioon, mitte aga mõistlik pikaajaline investeering. Uibo soovitab pigem jälgida ettevõtte arengut otsustamata kiirustada. See on arukas otsus mitte kiirustada suurte otsustega ning jälgida turu liikumist enne investeerimist.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga