Tere tulemast Tartusse! Viimased uudised räägivad sellest, kuidas Tartu maakohus on tühistanud Raul Eametsa suhtes algatatud väärteomenetluse. See uudis on pannud paljusid inimesi rääkima ning tekitanud palju küsimusi. Kui olete huvitatud Eesti õigussüsteemist ja kuidas see toimib, siis see on kindlasti midagi, mida tasub jälgida. Olge valmis avastama rohkem selle keeruka õigusliku juhtumi kohta ning uurima, mis võib sellel olla mõju tulevikus. Kui olete huvitatud õiguslikest küsimustest, siis Tartu on kindlasti koht, kus neid uurida.
Tartu maakohus otsustas tühistada keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo Lõuna talituse otsuse, millega Raul Eametsa karistati toimingupiirangu rikkumise eest rahatrahviga 400 eurot.
Kohus otsustas väärteomenetluse Raul Eametsa suhtes lõpetada, kuna sellel teol puuduvad väärteo tunnused.
Eametsa süüdistati selles, et ta sõlmis ja allkirjastas mullu 13. juunil Tartu Ülikooli nimel sotsiaalteaduste valdkonna dekaanina “Koostöölepingu teadusuuringute läbiviimiseks” Pere Sihtkapital Sihtasutusega, olles samal ajal nimetatud sihtasutuse nõukogu liige. Süüdistuse järgi rikkus Eamets sellega korruptsioonivastase seaduses sätestatud toimingupiirangu keeldu, mille kohaselt on ametiisikul keelatud toimingu või otsuse tegemine, kui otsus või toiming tehakse ametiisiku enda või temaga seotud isiku suhtes.
Kohtu hinnangul puudub inimesel süü, kui ta ei saa aru oma teo keelatusest ja see eksimus on temale vältimatu. Kohus leidis, et Eamets püüdis endale selgeks teha, kas ta tohib koostöölepingut Tartu Ülikooli nimel sõlmida ja allkirjastada, olles ise Pere Sihtkapital Sihtasutuse nõukogu liige.
Ta küsis antud teemal nõu õigusharidusega juristidelt, kuid ei saanud sealt sisendit, et lepingu sõlmimisel oleks tegemist huvide konfliktiga. Kohus on veendumusel, et tegemist oli usaldusväärsete ja kvalifitseeritud nõuandjatega ning nende seisukohtadest Raul Eamets lepingut sõlmides lähtuski.
Otsus ei ole jõustunud, seda saab 30 päeva jooksul riigikohtusse edasi kaevata.
Eelmise aasta augustis kirjutas ERR, et Isamaa erakonna toel sündinud rahvastikupoliitika mõttekoda Pere Sihtkapital küsis Tartu Ülikooli nimel rahvastikuregistrist välja tuhandete lastetute Eesti naiste andmed ja saatis neile küsitluse isiklike ja delikaatsete küsimustega nagu, miks teil lapsi ei ole. Andmekaitse inspektsioon pidas küsitlust probleemseks ja Tartu Ülikool ütles, et neid on kaasatud õigusvastaselt.
Ülikooli poolt sõlmis lepingu Pere Sihtkapitaliga samal ajal viimase nõukokku kuuluv ja ülikooli sotsiaalteaduskonna dekaani kohal töötanud Raul Eamets. See andis rohelise tule tuhandete naiste isikuandmeteni, mida muidu poleks uuringu läbiviijale väljastatud. Ülikool otsustas selle ilmsikstulekul Eametsaga töösuhte lõpetada.
Tartu maakohus on otsustanud tühistada Raul Eametsa suhtes algatatud väärteomenetluse, leides, et tema tegevus ei õigusta karistust. See otsus tõestab Eesti õigussüsteemi õiglust ja võrdsust ning kinnitab, et õiglus on võidukas. Samuti näitab see, et Eesti seadused ja õigusnormid on selgelt määratletud ning neid järgitakse hoolikalt. See otsus annab lootust ja usku õiglase kohtupidamise süsteemi toimimises ning näitab, et Eesti on võimeline tagama kodanike õigusi ja vabadusi.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus