Tallinn kutsutakse kunstidele pühendatud, kuna linnas toimub erivajadustega inimestele suunatud etenduskunstide festival. See festival annab võimaluse erineva füüsilise või vaimse puudega inimestel näidata oma loomingulisust ja talenti teatrilaval. Festival propageerib kaasavat kunsti ning pakub publikule ainulaadset võimalust avastada erilisi talente ja kogeda liigutavaid etendusi. Tallinnas toimuv erivajadustega inimeste etenduskunstide festival on sündmus, mis ühendab kunsti, mitmekesisuse ja empaatia ning inspireerib kõiki osalejaid ja publikut.
20. kuni 23. märtsini toimub festival Erisuste Erinevused, kus etendub neli lavastust, mille fookuses on erivajadustega inimesed. Festivali korraldab Põhja-Eesti Pimedate Ühingu juures tegutsev Terateater ning festivali juht on lavastaja Jaanika Juhanson.
“Festival Erisuste Erinevused keskendub puuetega inimeste ja Eesti kutselise etenduskunstide maailma seostele,” selgitas festivali juht Jaanika Juhanson. “Erivajadusega inimeste ligipääsetavusest etenduskunstide publikuna on viimastel aastatel hakatud Eestiski jõudsamalt rääkima, kuid oluline on samm siit edasi,” rõhutas Juhanson.
Festivali raames toimuvad vestlusringid, kus muuhulgas vaadeldakse erivajadustega inimeste etenduskunstide laiemat tausta, samuti avatakse etenduskunstide kõrgkoolide võimalikku potentsiaali ligipääsetavaks ja kaasavaks muutumisel.
Festivalil esietendub pimedate ja vaegnägijate Terateatri lavastus “Kustpoolt puhub tuul” (algteksti autoriks Liis Sein ja lavastajaks Jaanika Juhanson), mis otsib vastust küsimusele, kuidas kujutada pimedat inimest laval. Festivali jooksul esineb ka Pärnu ratastoolitantsurühm Silver Wheels (juhendaja Kaie Seger), Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskuse näitering (juhendaja Jaanika Juhanson) ning tutvustatakse neuroerinevate inimeste etenduskunstide projekti Koge (idee autor ja üks läbiviijatest lavastuskunstnik Kristi Leppik).
Festivali kavas on ka Rahvusooper Estonia haridusprojekt “Tajuleebe tantsulugu” (lavastaja Eve Mutso-Oja ja idee autor-produtsent Tuuli Potik), mis on suunatud autistlikele ja intellektipuudega lastele ning mille festivalietendused toimuvad Estonias. Festivali lõpetab Luidja Tsirkusetalu sotsiaalset ja teraapilist tsirkust esitlev loeng-etendus “Tsirkus. Tsirkus? Tsirkus!”.
Kokkuvõttes võib öelda, et Tallinna erivajadustega inimeste etenduskunstide festival on oluline sündmus, mis toob esile talentide mitmekesisuse ja unikaalsuse. See annab võimaluse erivajadustega inimestel näidata oma loomingulisust ja oskusi ning muuta ühiskonna arusaama nende võimetest. Festival aitab tõsta teadlikkust sellest, kui oluline on luua võrdseid võimalusi kõigile kunsti armastavatele inimestele. See on sündmus, mis toob kokku erinevad inimesed ja loob toetava ning kaasava keskkonna, kus kõik saavad nautida kunsti imelist maailma.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus