Taiwani võimupartei presidendikandidaat kritiseeris Hiina sekkumist valimistesse | Välismaa

2207605h3f70t24

Täna astus Taiwani võimupartei presidendikandidaat esile, kritiseerides Hiina sekkumist Taiwanis toimuvatesse valimistesse. Kandidaat väljendas selget muret Hiina katse ürituste tulemust mõjutada ning rõhutas, et see on ohtlik rünnak demokraatiale. Selline solvang Taiwani suveräänsusele on sügavalt häiriv ning vajab rahvusvahelist vastust. Kohalikud ja välismaised poliitikud on ühinenud kõnealuse kandidaadi kriitikaga, kinnitades, et Taiwani sisemised asjad peavad jääma ainult taiwanlaste otsustada. See sündmus on tõestuseks sellest, kui oluline on kaitsta demokraatlikke väärtusi ning vastu seista välisele survele.

Taiwani asepresident ja valitseva Demokraatliku Progressiivse Partei (DPP) presidendikandidaat Lai Ching-te kritiseeris teisipäeval Hiina väidetavat sekkumist isevalitseva saare presidendivalimistesse.

Hiina peab Taiwani asepresidenti separatistiks seoses tema kunagise toetusega Taiwani iseseisvuse väljakuulutamisele. Ometi lubab Lai praeguses valimiskampaanias säilitada valituks osutudes saare senist status quo’d.

Peking ja opositsiooni juhtiv kandidaat Kuomintangi (KMT) erakonda esindav endine saare politseijuht Hou Yu-ih maalivad valimisi valikuna rahu ja sõja vahel. Hiina võimud ähvardavad, et saare elanike valik “separatismi” kasuks võib viia sõjani, ning Hou ütleb, et Lai provotseeriks presidendina Hiinat asjata.

Ometi peab Lai selliseid süüdistusi Hiina küüniliseks katseks valimistulemust mõjutada, mille eesmärk on “Pekingi-meelse režiimi” saarel võimule toomine.

“Hiina sekkub iga kord, kui Taiwan korraldab valimisi, kuid see kord on kõige tõsisem eales: propaganda, sõjaline ähvardamine, kognitiivne sõjapidamine, libauudised – nad kasutavad seda kõike,” ütles Lai teisipäeval.

“Kui see sekkumine õnnestub, siis Taiwan ei valiks presidenti, vaid tegevjuhti. Me oleksime nagu Hongkong,” lisas ta.

Varem kirjutas Politico, et tõenäoliselt Hiinaga seotud sotsiaalmeediakontod levitavad valeinfot Lai ja DPP kohta. Libauudistest üks enim levinutest on tõendamata väide, justkui DPP juhitud valitsus olevat nõustunud arendama saarel USA bioloogilisi relvi.

Loe rohkem:  USA kongress kiitis heaks valitsust töös hoidva ajutise meetme | Välismaa

Viimastes arvamusküsitlustes juhib Lai napilt kolme kuni viie protsendipunktiga Hou ees. Kolmas kandidaat, endine Taipei linnapea Ko Wen-je, jääb mõlemale juhtivale kandidaadile alla, kuid viimastes küsitlustes enne 3. jaanuaril kehtima hakanud arvamusküsitluste avaldamise keeldu kasvas tema toetus mõnevõrra.

Ko ja tema Taiwani Rahvapartei (TPP) esitlevad ennast kolmanda jõuna, mis on vastu nii Taiwani iseseisvusele kui Pekingile allumisele, mida Ko sõnul soovivad teha presidendiks saades vastavalt Lai ja Hou. Siiski toetab Ko sarnaselt Houle majandussidemete süvendamist Taiwani ja Mandri-Hiina vahel.

Taiwani valimised toimuvad juba sel pühapäeval, 13. jaanuaril. Valimistel pole teist vooru ning võiduks piisab lihthäälteenamusest.

Kokkuvõttes võib öelda, et Taiwani võimupartei presidendikandidaadi kriitika Hiina sekkumise suhtes Taipei valimistesse näitab pingeid kahe riigi vahel. See näitab ka Taiwani püüdlust säilitada oma iseseisvust ja demokraatlikke protsesse ning vastupanu Hiina survele. Tulevikus võib selline sekkumine kaasa tuua veel suuremaid pingeid ja konflikte piirkonnas ning seetõttu on oluline, et rahvusvaheline kogukond jälgiks olukorda hoolikalt ja toetaks Taiwani suveräänsust ning demokraatlikke väärtusi.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga