Spiiker Johnson kutsub Netanyahu USA kongressi pöördumist tegema | Välismaa

2319135h35b5t24

Tere tulemast! Spiiker Johnson kutsus hiljuti Iisraeli peaministri Benjanim Netanyahu USA kongressi pöördumist tegema. See kuum teema on tõstatanud palju küsimusi ja arutelusid nii Eestis kui ka välismaal. Netanyahu kõne kongressis võib mõjutada tugevalt USA-Iisraeli suhteid ning rahvusvahelist poliitikat tervikuna. Olge kursis selle olulise sündmusega, jälgides Spiiker Johnsoni kutsuvat kutset ja Iisraeli peaministri vastust.

Ajaleht Financial Times kirjutab, et esindajatekoja vabariiklasest spiiker Mike Johnson kavatseb kutsuda Iisraeli peaministri Benjamin Netanyahu USA kongressi ühisistungile, et ta saaks seal teha pöördumise.

Välisriikide juhid käivad harva kongressi ees esinemas, sellise au osaliseks on langenud näiteks Ukraina president Volodõmõr Zelenski. Viimati osales Netanyahu kongressi ühisistungil 2015. aastal ning kritiseeris siis USA ja Iraani vahel sõlmitud tuumalepet. 

“Mulle meeldiks, kui ta tuleks ja esineks kongressi ühisistungil. Me kindlasti saadame selle kutse,” ütles Mike Johnson. Spiiker lisas, et Netanyahu kutsus ta kõnet pidama Iisraeli parlamenti. 

Johnsoni kutse tuleb pärast seda, kui senati enamuse juht Chuck Schumer kritiseeris Netanyahut ning leidis, et Iisraelis tuleb korraldada erakorralised valimised. President Joe Biden ütles hiljem, et Schumeri kõne väljendas paljude ameeriklaste muret Iisraeli sõjategevuse pärast. 

Bideni administratsioon tahab samuti, et Iisrael ei viiks oma maavägesid Rafah’ linna. Esmaspäeval vestlesid Biden ja Netanyahu ka telefoni teel, mis oli nende esimene ametlik vestlus viimase kuu jooksul. 

Johnson ei täpsustanud, kas ta teatas ka Valgele Majale, et kavatseb kutsuda Netanyahu kongressi ühisistungile. Schumeri pressiesindaja ütles neljapäeval, et senaator pole kutset Johnsoniga arutanud. Senaator siiski kinnitas oma avalduses, et Iisraelil pole tugevamat liitlast kui USA. 

Reedel jõudis Iisraeli ka USA välisminister Antony Blinken. Netanyahu ütles siis Blinkenile, et Iisrael alustab rünnakut Rafah’ vastu ka siis, kui USA seda ei toeta, vahendas Reuters.

Loe rohkem:  Souli armee: Põhja-Korea tulistas välja mitu tiibraketti | Välismaa

Kuigi Spiiker Johnson kutsub Netanyahu USA kongressi pöördumist tegema, on oluline meeles pidada, et välissuhetes tuleb alati arvesse võtta erinevaid vaatenurki ja arvamusi. Iga riik peab lähtuma omaenda huvidest ja prioriteetidest ning otsustama vastavalt sellele, millised käigud on kõige kasulikumad ja otstarbekamad. Seetõttu on oluline jälgida, kuidas see olukord edasi areneb ja millised tagajärjed võivad sellel olla nii Eestile kui ka rahvusvahelisele poliitikale tervikuna.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga